PIM Nedir? PIM Ne İşe Yarar?

tarafından
535
PIM Nedir? PIM Ne İşe Yarar?

PIM Nedir?

Gelişen modern yaşamda iş hayatı, ekonomik kazançlar, çalışma şekilleri ve çalışma koşulları da değişen modern hayata uyum sağlayarak değişmekte ve gelişmektedir.  Teknoloji ve çalışma şartları bu kadar gelişmeden önce Kişilerin, iş yerleri açarken herhangi bir mağazaya ihtiyaçları varken değişen şartlarda artık somut bir iş yerine ihtiyaçlarının olmadığı birçok kişi tarafından bilinen bir gerçektir. İş yerleri, mağazalar gelişen teknoloji ve şartlar sayesinde reelde herhangi bir mekana ihtiyaç duymaksızın online üzerinden de mağazalar açılabilmekte ve ticaret yapılabilmektedir. E- Ticaret gün geçtikçe gelişmekte ve yayılmaktadır. PIM yani Ürün bilgi yönetimi e-ticaret işlemlerinin kolaylıkla yapılmasına olanak sağlayan bir merkezi kontrol aracıdır.

E ticaret piyasası gün geçtikçe artmakta ve ticaretle ilgilenenler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. E ticaret yapımı geleneksel Pazar piyasası ya da reel mağazadan çok daha kullanışlı bir sistemdir. Reel mağazası olan bir kişinin kullanıcı ya da müşteri olarak ulaşabileceği sınırlı sayıda insan olmakla birlikte online siteye göre ekonomik olarak getirisi daha fazla bir çalışma alanıdır. Kiralar, faturalar, çalışan personeller reel mağazalarda e ticaret mağazalarına kıyasla daha fazla olduğu için harcamalar da o boyuttadır.

Aynı zamanda internetin vermiş olduğu geniş piyasa olanağı ve aynı anda birçok farklı konumdan birçok kişiye ulaşım imkanı da e ticaretin avantajlarından birisidir.  Aynı anda kilometrelerce uzakta olan kişilere de satış yapma olanağı sağlayan ve çok geniş bir Pazarı olan e ticaret sisteminin uygulandığı sitelerden bahsedelim biraz da.

E ticaret yapılabilen platformlar arasında; Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor, n11, instagram vb. gibi sosyal medya platformları dünya çapında; wix ve Magento platformlarını örnek olarak vermekle birlikte daha birçok platformu da ekleyebiliriz. Bahsettiğimiz e ticaret platformlarında denetimi, ürün bilgi yönetimini yani PIM’ı sağlamak oldukça güçtür. Peki PIM ne işe yarar?

PIM Ne İşe Yarar?

PIM Ne İşe Yarar?

Günümüzde farklı platform ve uygulamalar aracılığı ile belirli e ticarete karşılaşılabilecek sorunlara önlem alınmaya çalışılmıştır. Bir mağaza farklı e ticaret platformları üzerinden açılabilmektedir. Yani bir giyim mağazanızın farklı online ticari platformlarında mağazası bulunabilir ve satış yapabilirsiniz. Bu durumda aynı anda birçok farklı platformda bulunan mağazalarınızı sürekli olarak kontrol etmeniz ve güncel bilgiler paylaşmanız gerekir. Bu gibi durumlarda harcanan fazla vakit ve uğraşılan emek oldukça fazla olacaktır. Fakat e ticaret mağazasında kullanılan ürünlerin stoğu, fiyat güncellemeleri, ürünler hakkında detaylı ve güncel bilgiyi vermek, farklı kanallardan yapılan satışlara uygun olarak teklifler ve kampanyaları oluşturmak gibi diğer tüm işlemlerin kolaylıkla ve tek bir platform üzerinden yapılması mümkündür.

PIM, yani ürün bilgi yönetimi, ürün bilgilerinin toplanmasına ve doğru şekilde yönetilmesine olanak sağlayan az önce yukarıda bahsettiğimiz işlemleri kolaylıkla, hızlıca ve doğru bir şekilde kısa sürede yapabilen, ürünleri katalog katalog ayırabilen ve diğer tüm satış kanallarına iletilmesini sağlayan merkezi bir ürün bilgi yönetim sistemidir. Kısaca özetlemek gerekirse PIM, yani ürün bilgi yönetim sistemi, ürünlerinizle ilgili her şeyi, teknik verileri, kullanım verilerini ve duygusal verileri kolayca yönetebilmeniz için geliştirilmiş bir merkezi sistemdir.

E ticaretteki İşletmelerde Neden PIM Aracı Kullanılıyor?

PIM’in ne olduğunu yukarıda uzunca açıkladık. Peki E ticaretteki işletmelerde neden PIM aracı kullanılıyor? PIM, e ticaret işletmelerinde işletme sahibinin işlerini kolaylaştıran ve sadece ürün hakkında bilgi kaynağı olarak kullanılabilen bir platform mudur? Hayır PIM sadece e ticaret işletmeniz de ürün ile ilgili olarak bilgi veren bir platform değildir. Yapılan araştırmalara göre ürün iade edilmesinin nedeni yetersiz veya yanlış ürün bilgisi verilmesidir. PIM, gelişmiş seçenekleri ile e ticaret platformunuza yüklediğiniz ürün ile ilgili bilgilerin doğruluğunu veri datasında araştırma yaparak bulmakta ve kullanıcılarınıza doğru ve net bilgi ile gitmenizi sağlamaktadır.

Bu durum ise kullanıcı ve iş yeri sahibi arasındaki güvenilirliği arttırarak satmış olduğunuz ürünlerin genel iade oranını düşmesine olanak tanıyarak mağaza puanınızı korumakta ve kar elde etmenizi sağlamaktadır. Aynı zamanda puanınız yüksek olduğu için daha fazla yayılabilmekte ve daha çok kişiye ulaşabilme imkanı sağlamaktadır.

Aynı zamanda ürünlerinizi birden fazla dağıtım platformunda satarken karşılaşabileceğiniz zorluklara ve fazla vakit israfına engel olarak, ürün açıklamalarını ve diğer ürün ile ilgili tüm detayları tek bir platform üzerinden belirtmeniz mümkündür.  Aynı zamanda ürün detaylarını değiştirmeniz gerektiğinde ya da ürün ile ilgili olarak bilgi güncellemesi yapacağınız zamanlar da ürün bilgilerini bir kez güncellemeniz de PIM, uyguladığınız tüm değişiklikleri mağazanıza bağlı diğer tüm satış platformlarında ve kanallarında direkt olarak yansıtarak iş yükünüzü azaltmaktadır.

PIM, satışı yapılacak ürünlerle ilgili bu ürünleri pazarlamak ve satabilmek için gereklli olan tüm bilgileri yönetme süreci olarak satış kanallarına ürün ile ilgili bilgi aktarımı yapabilmek için dahili bir kuruluş tarafından kurulmuş merkezi bir sistemdir.

PIM çözümleri sektörler ve kanallar fark etmeksizin neredeyse tüm satış yapılabilecek platformlar arasında, ürün satan işetmeler arası ve işletmeler arası firmalarla alakalıdır. PIM e ticaret şirketlerinin, genellikle ürün yelpazesi çok geniş veya karmaşık ürünleri olan, ürünlerin özelliklerinin sıklıkla değiştirilen, farklı kanallarda satış yapılan, elektronik sipariş veya e ticaret işi olan özelliklerine göre veriler üreterek bu özelliklere sahip firmalar tarafından kullanılması önerilmektedir.  Bunun nedeni karmaşık işlerin yapılmasını sağlamaktır. Birden farklı dili ve farklı coğrafi konumlara sahip, ürünlerin bilgilerinin kullanıcıya yönelik değiştirilmesini sağlayan verileri yönetmektedir.

Değişen yaşam şartlarında ve koşullarında gündelik yaşamımızdaki koşuşturmalarla ilgilenirken aynı anda bir çok farklı iş ve bir çok farklı şeyle ilgilenmek zorunda kalmaktayız. Aynı anda yapmamız gereken o kadar gündelik koşuşturma ve işin arasında PIM, ürün bilgi yönetimi, online işimiz içinde karmaşık verileri ve dataları düzenleyerek iş sahibine, müşteri portfolyosuna uygun bilgiler sunarak iş sahibinin işlerini kolaylaştırmaktadır. Gündelik yaşam karmaşasında bu sayede kendimize daha fazla vakit ayırabilir, hobilerimizle ilgilenebilir ya da farklı işlerle günümüzü verimli geçirebiliriz.

PIM, Ürün bilgi yönetimi, e ticaret iş yeri sahibinin uzun bir sürede yapabileceği şeyi kısa sürede hallederek hem kişiye fazladan vakit ayırmasında olanak sağlarken aynı zamanda karmaşık veriler içerisinden doğru bilgileri bularak ve kullanıcılar için bu bilgileri satış kanallarında sunarak kullanıcıların doğru ve gerçek bilgi ile buluşmasına yardımcı olup aynı zamanda iş yeri sahibinin bu sayede ekonomik anlamda gelir elde etmesine olanak tanımaktadır.

PIM, e ticaret ile ilgilenen, online mağazasının güvenilir bilgiye sahip olmasını ve kullanıcılarına iyi olanaklar sağlamak isteyen iş yeri sahipleri için kullanılması gerekli bir sistemdir. Hem zamandan kazanıp hem de kullanıcıya doğru bilgi sunarak güven kazancı elde ettikten sonra ekonomik açıdan da kazanç elde etmek mümkündür. İşlerinizi profesyonelce ve hızlıca yapmak açısından bir çok e ticaretle ilgilenen, online mağazaya sahip olan kişilerin de kullandığı PIM’ın kullanılması, hem gündelik yaşamınızda kolaylık sağlarken hem de iş hayatınızda müthiş kolaylıklar sunmakta ve iş verenlere destek olmaktadır.