Pinterest Pixel Kurulum Işlemleri

tarafından
244
Pinterest Pixel Kurulum Işlemleri

Pinterest Nedir?

Pinterest Pixel kurulum işlemleri yazımıza Pinterest’in ne olduğunu, ne işe yaradığını, kimler tarafından ne amaçla kullanıldığını kısacası “Pinterest nedir?” sorusunu açıklayarak başlayalım. Pinterest, yemek tariflerinin, ev fikirlerinin, stil ile ilgili ilhamların ve bunlar gibi bir çok şeyden daha fazlasının bulunmasında kullanılan görsel keşif motorudur. Yani Pinterest, her türlü görüntülerin paylaşıldığı bir sosyal ağ platformudur. Pano sistemi ile çalışmaktadır. 2009 yılında Aralık ayında ilk kez Ben Silbermann, Evan Sharp ve Paul Sciarra tarafından kavramsallaştırılmış şu an oldukça fazla kişi ve dünya çapında kullanıcıya sahip bir sosyal ağ platformudur. 2010 yılından sonra sosyal medya platformları arasına dahil olmuş sosyal ağ niteliğinden çıkmıştır.

2011 yılında birdenbire patlayarak geniş çaplı kullanıcı kitlesine ulaşmış bir çok kişi tarafından dünya çapında kullanılmaya başlanmış ve popülerlik kazanmıştır.  Tahmini kullanıcı sayısı elde olan verilere göre yetmiş milyonun üzerindedir.  Pinterest, içerisinde ev fikirleri, yemek tarifleri, ve stil tarz ile ilgili görsel ve video paylaşımlar nedeni ile kullanıcıların çoğu kadın kullanıcısıdır.  Fakat yapılan yayın görselleri ve konularla bir çok erkeğin de dikkatini çekmiştir ve bir çok erkek kullanıcıya da sahiptir. 2020 Ağustos itibari ile dört yüz milyonun üzerinde aylık aktif kullanıcıya sahip bir sosyal medya platformudur.

Kısa süre içerisinde dünya çapında kitleye ulaşmış ve neredeyse her kesim için içerikler üreten, herkesin ilgi alanı ile ilgili paylaşımlarda bulunan bir sosyal medya platformudur.  Yayınlamış olduğu ev ile ilgili paylaşımlarda, stil ile ilgili fikirlerde ve diğer tüm fikirlerle kullanıcılarının aktif olarak takip ettiği platform olmayı korumaktadır. Milyonlarca insanın aynı anda kullandığı ve fikirlerini belirttiği, kullanıcılarına yeni fikirler bulma olanağı ve imkanı tanıyan oldukça kullanışlı ve ilgi çeken bir platformdur.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Peki bu dünya çapında aylık dört yüz milyondan fazla aktif kullanıcısı olan sosyal medya platformunu nasıl kullanabiliriz.  Pinterest de kullanıcıların hoşlarına giden ve beğendikleri şeyleri daha sonradan görüntüleyebildikleri veya isterlerse başkalarıyla paylaşabildikleri resimler ve videoları pinleyerek bu beğenilen ürünlere kolayca ulaşım sağlanabiliyor. Pin’lemek yani iğnelemek eylemi bir resmi ya da videoyu beğenmek ya da paylaşma eylemine verilen isimdir.  Bu kullanıcı tarafından pinlenen şeyler Pinterest pixel kurulum işlemleri içerisinde konularına ya da temalarına göre ayrılarak bir pano da toplanmaktadır.

Pinterest, bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletler üzerinden kolayca kullanılabilecek sosyal bir ağdır. Android, İOS, Windows Phone gibi çok kullanılan işletim sistemlerine tam uyumlu olarak geliştirilmiş kullanıcılarına olanak sağlayan bir sosyal medya platformudur.

Gelişen ve değişen modern yaşamda kişilerin alışveriş yapma alışkanlıkları da değişmiştir. Özellikle pandemi döneminden sonra kişiler alışverişlerini artık neredeyse tamamen online mağazalar üzerinden yapmaya başlamış ve online mağaza platformlarını aktif olarak kullanmaya başlamıştır. Kullanıcıların online mağazalara artan ilgisi dolayısıyla mağaza sahiplerinin de online ticarete ilgileri dönmüş ve  ürünlerini online mağazalar üstünden kullanıcılara sundukları görülmüştür. Online mağazalar sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek ve hedef kitleyi arttırmak çok daha kolaydır. Mağaza sahipleri aynı anda bir çok kullanıcıya ve birçok farklı coğrafyadan kişilere ulaşım sağlayabilmketedir.

Bu ulaşımın sağlanmasında en büyük ve etkili şeylerden birisi de dünya çapında kullanıcısı olan ve popülaritesini koruyan platformlarla entegre olarak o şekilde büyümektir. Bu yüzden online satış yaparken hedef kitlenizin analizini ve çözümlemesini yaparak hedef kitlenize bağımlı olan platformlarla entegre olarak, entegre olunan platformun aktifliğini kullanarak kitleyi büyütmek mümkündür.  Bu bahsi geçen platformlardan birisi de oldukça başarılı keşfete sahip olan Pinterest sosyal medya platformudur.

Pinterest Pixel kurulum işlemleri

Pinterest Ads

Online mağazalar ve sosyal medya platformları üzerinden reklamlar ve kampanyalar yapılmaktadır. Pinterest Ads, bu sosyal medya platformu üzerinden dijital pazarlama ile ilgili detaylı ve kapsamlı bir şekilde kampanyaların yürütülmesini sağlamaktadır. Bu reklam ve kampanyalar aracılığı ile kullanıcılar ilgilerini çeken tariflere, ev fikirlerine, yeni tarz ve stillere kolayca ulaşabilmekte ilgilerinin olduğu kategorideki fikirleri kullanma şansını elde etmektedirler.

Dijital pazarlama kampanyalarının doğru ve etkili şekilde takip edilebilmesi ve yürütülebilmesi için web sitesine Pinterest kimliğini içeren bir kod dahil edilmesi gerekmektedir. Web sitesine dahil edilen bu kod aynı zamanda ürün ile ilgili etkinliklerin doğru izlenmesine ve analiz edilmesine de olanak sağlamaktadır. Web sitesine kod ekleme işlemi doğrudan web üzerinden yapılabilmketdir.

Aynı zamanda doğrudan web üzerinden yapmayı tercih etmeyenler için ise Google Tag Manager aracılığı ile kod eklemeyi tercih edebilirler. Kod işlemleri iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama <head> ve </head> etiketleri arasına eklenen kurulum kodu yani temel koddur.  Bu kod parçacığı ürün ile ilgili değerlerin toplanmasını sağlarken aynı zamanda sayfa görüntülenmelerinin izlenmesini de sağlamaktadır.

Kodların çalışabilmesi ve istenilen verilerin elde edilebilmesi için web sitesine eklenen kod parçacığı her sayfada çalışabilir bir şekilde eklenmesi gerekmektedir.  Bu saye de hedef kitle ile ilgili veriler elde edilip analizler gerçekleştirilebilir.  Doğrudan web sitesine kod ekleme işlemini yapmak yerine Google tag Manager etiket yöneticisi kullanmayı tercih edecek olanlar için hazır şablonlar bulunmaktadır. Kullanıcılar bu şablonlardan yararlanabilir. Kullanıcıların kampanyaları doğru bir şekilde izleyebilmesi için; Checkout, AddToCart, Signup, Lead olaylarından en az birini eklemesi gerekmektedir.

Katologlar, Web sitesinde yer alan ürünlerin feed olarak doğrudan Pinterest’e aktarılabilmesini sağlar. Bu işlem doğrudan veya Go Data Feed, Channel Advisor ve Feedonomics gibi servisler aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Shopify App Store  üzerinden erişilebilecek olan Pinterest App ile kod işlemlerinin kolay bir şekilde yönetilebilmesi sağlanabilir.  Web sitesinde bu işlemleri yapmadan önce ürünün kimliğinin belirlenmiş olması gerekmektedir. Eğer ürün kimliği belirlenmemişse, değiştirilmiş ve katolog güncellenmemişse kimlik eşleşme yani ID eşleşme hatası olacaktır. Bu yüzden katologda ürünün kimlik oluşturulmasına dikkat edilmeli, dikkati ve özenle hazırlanmalıdır.

Pinterest, hem kullanıcılarına sağladığı olanaklar ve fırsatlar hem de diğer online mağazalara sağladığı olanaklar sayesinde oldukça ilgi çeken bir sosyal medya platformudur.  Gelişen teknoloji sayesinde aynı anda bir çok farklı konumlarda bulunup orada yaşamını sürdüren bir çok farklı insana kolayca ulaşabilir ve online mağazada satışını yaptığımız ürünü tanıtarak ürünü satabiliriz.

Pinterest gibi dünya çapında bir çok kullanıcıya erişim elde etmiş ve aylık aktif kullanıcısı dört yüz milyon üzerinde olan bir sosyal medya platformu üzerinden küçük işletmelerin uzun sürede erişim elde edemeyeceği kadar büyük bir kitleye çok kısa sürede erişim elde edebilmek ve ürünlerin reklam veya kampanyalarını göstermek, online mağaza için oldukça büyük bir adımdır.

Büyük çaplı Kampanyalar ve reklamlar küçük işletmelerin büyümesine ve daha fazla kullanıcı ile buluşmasına olanak sağlayan şeylerdir. Pinterest Pixel Kurulum İşlemleri dünya çapında kullanıcısı olan bir sosyal medya platformunda web sitesi üzerinden kod yükleyerek ürünlerin ve içeriklerin analizini yapmak hem kullanıcılar tarafından hangi ürünün hangi koşullarda beğenildiğinin analizinin yapılmasına hem de kullanıcıların ilgi alanlarına göre ürün üretiminin yapılması açısından oldukça yararlıdır.