Tally.so Nedir? ve Ne İşe Yarar?

tarafından
413
Tally.so Nedir? ve Ne İşe Yarar?

Tally.so Nedir?

Talyy.so, kısaca tek bir cümle ile ifade etmek gerekirse Form veya doküman oluşturucu türüdür. Günümüzde sürekli olarak gelişen teknoloji ile birlikte modern yaşam da değişmekte ve gelişmektedir. Gün geçtikçe kullanımı artan, insanların adeta bir hem kurtarıcısı hem hobi alanı hem de iş yeri merkezi olarak kullanım gösterebilen internet, kişiler ve bireyler ile ilgili de bilgiler vermekte hatta bireylerin tercihleri ve zevkleri hakkında analiz yapma olanağı tanımaktadır.

İnternetin sağlamış olduğu bir sürü kolaylık vardır. İnternet gündelik yaşamımızda karşılaştığımız bir çok problemi çözmektedir. Aynı zamanda internet; Araştırma alanı, bilgi paylaşımı, hobi öğrenme ve geliştirme, zaman geçirme, boş vakti değerlendirme vb. gibi sayarak arttırabileceğimiz bir sürü niteliklere sahip bir platformdur. Yukarıda saydığımız nitelikler sıradan insanların interneti gündelik yaşamlarında kullanım şekillerindendir. Kişiler iş yerlerini internet üzerinden kurabilmekte ve aynı zamanda gelişip büyüyebilmektedir. İnternet insanlara, tüm bunların yanında daha farklı ve profesyonelce imkanlar da tanımaktadır.

Yapılan araştırmalarda daha fazla kitleye ulaşabilme, aynı anda bir çok insana ya da coğrafyaya, bölgeye aynı anda erişim sağlayabilmektedir. Bu geniş kitleye aynı anda erişim sağlayabilme imkanı veri analizlerinde, kişilerin ürün tercihlerinde, hangi kitlenin hangi konular da iyi olduğunu belirlemede ve analizini yapmada, yaş aralıklarına ve tercihlere göre istenilen konularda araştırma yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu olanaklara imkan sağlayan internet üzerinden geliştirilen uygulamalar, yazılımlar, siteler vb. yerler sayesinde kişiler kolayca amaçlarına ulaşabilmekte ve istedikleri verileri elde edebilmektedir. Araştırma yapılırken grup araştırmalarında ya da bir grubu içeren incelemelerde kısa sürede etkili bir şekilde bireylerle ilgili merak edilen şeylerin cevaplanmasına olanak tanıyan, araştırmacıların ya da konuyla ilgili her hangi birinin merak ettiği şeyi belirlemenin en kısa yollarından birisi de form oluşturmaktır. Formlar, kısa zamanda çok kişiye ulaşabilirken aynı zamanda daha kısa sürede etkili sonuçların alınabileceği platformlardır.

Bahsi geçen formlar internette online form oluşturucu siteler ve sayfalar olmadan önce el yazısı ile kaleme alınmaktaydılar. El yazısı ile hazırlanan formlarda şablonların oluşturulabilmesi, logoların tasarlanması, yazıların yazılıp soruların sorulması oldukça zor ve fazlaca vakit isteyen eylemlerdi. Online form oluşturucu siteler ve uygulamalar sayesinde önceden belirlenen soruların dosya haline getirilip o şekilde sunulması ve araştırılan konuların formlar aracılığı ile belirlenmesi hem daha kısa bir zaman içerisinde daha fazla yol almayı sağlarken aynı zamanda kişiyi yormayarak enerjiden de tasarruf etme fırsatı vermektedir. Yani Tally.so nedir sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse Tally so, kaliteli formların kısa sürede en iyi şekilde oluşturulabildiği online form oluşturucusudur.

Tally.so, Ne İşe Yarar?

Tally.so, Ne İşe Yarar?

Tally.so nedir sorusuna yukarıda cevap verdik. Peki tally.so ne işe yarar? Hemen kısaca ve pratik bir şekilde açıklayalım. Tally.so hedef kitleden ya da her hangi bir gruptan yana talep toplama işlemlerinde ya da belirli gruplarla iletişime geçme aşamalarında bir çok kişi tarafından kullanılmayı tercih edilen ve kullanıcı kitlesi oldukça geniş olan online form oluşturucusu olmakla beraber kullanıcıların etkileşimlerini takip etmekte olan online bir sitedir. Yapılan işlerde ya da yapılan araştırmalarda çok önemli olan şeylerden birsi hedef kitlenin ne ile ilgilenip neler ile ilgilenmediğidir. Kullanıcıların taleplerine karşılık verebilmek, talepleri karşılayabilmek ya da talepler oluşturabilmelerine olanak sağlayabilmenin en etkin yolu, kullanıcıların etkileşimlerini takip ederek analizini yapmaktır.

Tally.so aracılığı ile hazırlanan formlarda diğer birçok online form oluşturucularda olmayan niteliklerden olan kullanıcıların etkileşimlerini takip etme özelliği, elde edilen verilerin hatasız bir şekilde işlevsel hale getirilmesi hata olsa bile bu hata ile ilgili çözüm odaklı yaklaşımda bulunma gibi durumlar tally.so’nun diğer online form oluşturuculardan ayıran niteliklerden birisi olduğunu göstermektedir. Tally.so gelişen ve değişen teknoloji ile paralel olarak yazılımını güncellemekte kullanıcılarına rahat, kaliteli ve özverili hizmetler sunabilmek için aktif olarak çalışmaktadır.

Tally.so Nasıl Kullanılır?

Peki dünya çapında kullanıcısı olan ve kullanıcısı için teknolojiyle paralel olarak yenilikler üreten, online form oluşturucusu tally.so nasıl kullanılır? WordPress, Typeform gibi web sitelerinden daha fazla kullanıcıya sahip olan Tally.so nun kullanımı oldukça basittir. Hem eklenti seçenekleri hem de kullanıcısına sunduğu form servisleri nedeniyle en çok tercih edilen online form oluşturucusu tally.so form oluşturucusu türü olarak ifade edilmektedir. Oldukça kolay basitçe anlaşılabilen ve kolayca form oluşturulabilen bir online form oluşturucusudur.

Form oluşturma aşamasında hazır şablonlar ve kullanıcıyı yönlendiren briefler aracılığı ile oldukça pratik bir şeklide kullanıma adapte olmak mümkündür. Diğer online form oluşturucuları ile karşılaştırıldığında hazır şablonları, pratik kullanımı ve fikir veren seçenekleri ile hazırlamayı düşündüğünüz formu kolayca hazırlayabilir, kaliteli ve başarılı bir form elde edebilirsiniz.

Tally.so, online form oluşturucusunda, bağlantılara, tarih ve zaman elemanlarına, isteğe bağlı olarak dosya ekleme, puanlama ya da imza alanı gibi form oluşturma süresince gerekli seçeneklere kolayca ulaşabilir ve ekleyebilirsiniz.

Layout Blocks bölümünde h1 ,h2, h3 başlıklarını ve diğer gerekli başlıkları metin alanlarına ayraç olarak ekleyebilir dilerseniz  form sayfasını ikiye bölebilirsiniz. Aynı zamanda bu bölümde teşekkürler yazısı seçeneği de bu bölüm altında bulunmaktadır.

Embed Blocks bölümünde ise video, fotoğraf, ses eklentileri, web sayfası ya da internet sitesi, pdf sayfaları, Word eklentileri, figma dosyası vb. gibi içerikleri bu bölümde form içerisine gömebilir ve hazırladığınız formu daha da zenginleştirebilirsiniz.

Advanced Blocks bölümünde ise diğer bölümlerden farklı olarak mantıksal işlemleri, hesaplanmış ya  da gizli alanları yönetmeniz mümkündür. Aynı zamanda eklemiş olduğunuz bu bölüm aracılığı ile eklenmiş olan hesaplanmış aracılığı diğer blok elemanlarının kontrol etme fırsatı da bulunmaktadır. Bahsi geçen gizli alan eklentisi ise birçok online form oluşturucusunda olmamakla birlikte formda; kullanıcılarının forma ulaşabilme esnasında kullandıkları araç ve gereçleri, kullanıcıya ait bilgileri, değer ve formlar arası bilgi aktarma işlemleri ve kampanya bilgileri gibi alanlar için kullanılmaktadır.

Tally.so, online form oluşturucu da, tüm bu aşamalardan geçerek oluşturduğunuz formun sonunda da form başlığı olarak öneri logolar, kapak görselleri de önermekte ve hazırladığınız forma profesyonel bir hava katmanızda destek olmaktadır. Hazırladığınız ve bitirmiş olduğunuz form ID aracılığı ile istenilen, tam sayfa, popup veya standart, kullanıma uygun olarak Submissions alanına kaydedilir.  Bu şekilde profesyonelce ve tüm ayrıntıları düşünülüp hazırlanmış oldukça kaliteli bir form elde etmiş olursunuz.

Formu hazırlama aşamalarında sizlere sunulan alternatifler, pratik çözümler ve olanaklar ile tally.so sizlere diğer online form oluşturucularına kıyasla daha az maliyetli, profesyonelce hazırlanmış ve tüm ayrıntı veya detayları düşünülmüş pratik bir form oluşturmaktadır.  Aynı zamanda tally.so Nation, Make, Zapier, Google Sheets, Webhooks, Airtable, Slack vb. gibi entegrasyonları destekleyerek siz kullanıcılara her zaman kaliteli ve iyi seçenekler sunmakta ve hizmetlerini bu yönde geliştirmektedir.

Hazırlayacak olduğunuz formu Tally.so, online form oluşturucusu, tarafından hazırlayıp tally.so’nun kullanıcılarına sunduğu pratik alternatiflerden yararlanabilir bu sayede kaliteli bir form oluşturarak istediğiniz sonuçlara tally.so aracılığı ile ulaşabilirsiniz.