DIA Nedir? DIA Ne İşe Yarar?

tarafından
1450
DIA Nedir? DIA Ne İşe Yarar?

DIA Nedir?

İşletmeler tarafından yazılım programlarının sıklıkla kullanılmaya başlanması ile beraber DIA nedir? Sorusu da sıklıkla merak edilmeye ve araştırılmaya başlanılan bir program oldu. DIA, büyük, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve Kobi işletmeleri için mal ve hizmet üretiminde gereken iş gücü, makine, malzeme gibi kaynakların en verimli şekilde planlanmasına yardımcı olan ERP tipi bir yazılımdır. Günümüzde teknolojinin iyice hayatımızda yerleşik bir hale gelmesi ile iş dünyasın için de vazgeçilmez bir hale gelmiştir. DIA yazılım ile işletmeler iş gücünü hafifleterek daha verimli çalışımalar sürdürmektedir.

DIA Hangi Süreçlerde Kullanılır

DIA Hangi Süreçlerde Kullanılır

DIA nedir? Sorusu ile beraber işletmeler tarafından en çok merak edilen konulardan bir diğer ise DIA yazılımının hangi süreçlerde kullanıldığı hususudur. DIA yazılımı hem farklı sektörlerde hem de farklı ölçeklerde konumlanmış olan işletmelerin tamamına uygun olarak tasarlanmıştır. Bu sayede birçok işletme ile entegre olarak %100 uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. DIA yazılımının kullanıldığı süreçler:

 • Stok kontrolü
 • Üretim ve tedarik yönetimi
 • Muhasebe yönetimi
 • Müşteri ilişkilerinin yönetimi

DIA İşletmeler İle Nasıl Entegre Olur?

DIA yazılımı ERP tabanlı bir yazılımdır. Bu sayede tek bir veri tabanı üzerinden tüm departmanlar ile entegre olarak çalışır. Bu sayede departmanlar arası iletişim ve bilgi akışı hızlı ve pratik bir şekilde sağlanır. Departmanlar için ortak olan bilgiler bir veri tabanı üzerinde birleştiği için tek bir departmanın bilgileri girmesi yeterli olur. Bu sayede ise iş gücü hafifleyerek çalışılanlar iş güçlerini yeni iş fırsatları üzerinde kullanırlar. DIA yazılım sistemi, işletmelerin finans, üretim, satın alma, satış, lojistik ve insan kaynakları gibi iş süreçlerini en verimli ve etkin şekilde kullanmasına olanak sağlar.

İşletmeler için kurumsal kaynaklarını en etkin ve en verimli şekilde planlanma, müşteri taleplerinin en etkin şekilde karşılanmasını ve bu süreçlerde de maliyetlerin azaltılması amacıyla konum olarak farklı yerlerde bulunan tedarik, üretim, dağıtım ve mali kaynaklarının koordinasyonunu ve kontrol edilebilmesini de sağlar. Bu sayede en yüksek performans ile çalışımalar yürütülür. DIA yazılımının sağladığı en önemli entegre çalışmalarından bir diğeri ise internetin olduğu her yerden ve her cihazdan ulaşma olanağı sağlar. Bu yazılım sayesinde maliyetler düşürülerek, esnek ve kaliteli hizmet anlayışı sunulur.

DİA Yazılımının Özellikleri

DİA programının sıklıkla kullanılmaya başlanması ile beraber bu yazılımının ne vaat ettiği de merak konusu olmuştur. DİA yazılımın özellikleri:

 • En önemli sunduğu özelliklerin başında e-fatura sistemi gelmektedir. Dijitalleşen iş dünyası ile beraber faturalar artık e-fatura konsepti ile kesilmektedir. Dijitalleşen iş dünyasına ayak uydurmak isteyen şirketler DIA ile bunu kolay ve pratik bir şekilde yapmaktadır. Ayrıca e-fatura sistemi sayesinde maliyetlerde de ciddi oranda düşmeler görülmektedir. DIA, e-fatura sistemi sayesinde kağıt ve mürekkep harcamalarına gerek kalmadan bu yazılım üzerinden fatura işlemleri yapılabilmektedir. Faturalar için ayrıca depolama alanı oluşturma ya da faturaları muhafaza etme gibi problemlerde ortadan kalkmaktadır. E-fatura sistemi ile faturalar kolay bir şekilde dijital ortamda saklanabilir.
 • DIA yazılımı bulut teknolojisi ile çalışmaktadır. Bu bulut teknolojisi nedir? Bulut teknolojisi ile istenilen yerden ve mekandan tüm verilere rahat bir şekilde ulaşım sağlanır. Buda çalışma verimini arttıran bir durumdur.
 • DIA yazılımında işletmelerin en sevdiği özelliklerden bir diğeri ise modüler yapılı olmasıdır. Modüler yapısı sayesinde her ölçekteki işletmeye hitap etmektedir. Ayrıca esnek yapısı ile tüm sektörlere %100 uyumlu olarak çalışır. DIA yazılımında kullanılan modüler yapısı sayesinde işletmelerin ihtiyacına yönelik çözümler sunmasının yanında, ihtiyacının olmayan özelliklerin ise satın alınmasını engelleyerek maliyetleri düşürmektedir.
 • Diğer önemli özellik ise kurumsal yönetimdir. DIA yazılımı sayesinde kurumsal yönetim işlerini rahat ve pratik bir şekilde sağlayarak işletmeler iş statülerini en yüksek seviyeye çıkartabilir. İş alanında ihtiyaç duyulabilecek tüm alanlara entegre olan programlar ve işi kolu ve ihtiyacına uygun çözümleri ile kullanıcı dostu yazılım olanağı sağlar.
 • Kolay kullanım olanağı sağlaması da işletmeler tarafından beğenilen bir özelliktir. Kullanıcıların aşina olduğu ara yüzleri kullanması ile kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde öğrenilir. Bu sayede öğrenmek için ayrıca bir eğitim veya zaman kaybına gerek kalmadan işler aksatılmadan devam eder.

DIA hizmetleri

DIA yazılımı tasarımı esnasın da birçok işletme ve sektör ile çalışmaya uygun olarak tasarlanmış bir yazılımdır. Bu sayede tek bir yazılım ile tüm işlemler rahat ve hızlı bir şekilde halledilir. Fazladan uygulama ve başka yazılım kullanılmasına gerek kalmaz. DIA yazılımın sunduğu hizmetler:

 • Stok ve depo yönetimi: stok ve depo işlemlerini rahat ve kolay bir şekilde takip ederek fazla iş gücü kullanmak istemeyen işletmeler DIA yazılımı ile bunu kolay bir şekilde sağlayabilir.
 • Ön muhasebe yönetimi: DİA yazılımı sayesinde ön muhasebe işlemleri olan satış, satın alma, finans, depo ve stok gibi tim iş süreçlerini tek bir veri tabanı üzerinden işletmeler kolay bir şekilde takip edebilir.
 • E-fatura ve E-devlet çözümleri: herhangi bir araç kullanımına gerek kalmadan direkt olarak muhatap DİA olarak görünür bu sayede e-fatura ve e-devler defterleri sistemleri korunaklı bir şekilde muhafaza edilerek yedeklenir ve arşivlenir. Bu sayede bilgilerin kaybolma gibi bir durumundan söz edilemez.
 • Üretim yönetimi: üretim yönetimi ile üretimdeki siparişlerin takibi, stokların kontrolü ve tedarik planlanması hızlı ve pratik bir şekilde hallolur.
 • Servis ve hizmet yönetimi: özellikle otomotiv sektörü tarafından sıklıkla kullanılan bu özellik sayesinde satış, yedek parça ticareti gibi farklı alanlara hizmet veren işletmeler için DİA yazılımı birçok işlevli modül sunar. Bu sayede istenilen modül kullanılarak verimlilik artar.
 • Müşteri ilişkileri yönetimi: DİA CRM yazılımı sayesinde stratejik plan oluşturularak müşteri ilişkileri sorunsuz bir şekilde hallolur. Bu sayede müşteri memnuniyeti sağlanarak verimli bir iş hacmi oluşur.
 • Mağazacılık yönetimi: birçok sektör için %100 entegre sağlayan DİA yazılımı sayesinde mağaza yönetimi sağlanarak barkod sistemleri sorunsuz bir şekilde çalıştırılır.
 • Genel muhasebe yönetimi: maliyetleri en aza indirerek genel muhasebe alanında ihtiyaç duyulan tüm hizmetler DİA yazılım ile sağlanır. Bu sayede ekstra bir uygulama ve yazılım kullanılmasına gerek kalamayarak tek bir veri tabanı üzerinden tüm süreçler takip edilir.
 • Restoran yönetimi: DİA yazılımdaki modüler sistem sayesinde restoran işletmecileri tarafından da sıklıkla tercih edilen bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde restoran işletmecilerine teknolojik çözümler sunulur. Salon, masa yönetimi, self servis, paket servis, garson takibi gibi tüm iş süreçlerinde restoranın yanında olur.
 • E-ticaret yönetimi: DİA e-ticaret ile işletmelerin internet üzerindeki satış yapabilme olanaklarını destekler. Ayrıca bayiler ile iletişimin kolay ve pratik bir şekilde ilerlemesine de yardımcı olur.
 • Otel yönetimi: DİA da kullanılan Horeca sistemi oteller için özel olarak tasarlanmıştır. Bu sayede otel programları, işletmenin hızlı ve kolay bir şekilde farklı modüller üzerinden takibini kolaylaştırarak iş gücünü hafifletir.
 • Finans yönetimi: muhasebe ve cari yönetim tüm ölçekteki işletmeler için önemli bir husustur. Finans yönetiminin düzgün bir şekilde yapılması bir işletmenin başarışı olabilmesi için önemli bir adımdır. DİA yazılım sayesinde finans yönetimi kolay bir şekilde takip edilebilir.