E Ticaret Sitesi Nedir, Nasıl Kurulur?

tarafından
1360
E Ticaret Sitesi Nedir, Nasıl Kurulur?

E Ticaret Sitesi Nedir, Nasıl Kurulur?

E ticaret sitesi, son 20 yıldır oldukça popüler bir kavram haline gelmiştir. Normal ticaretin daha hızlı ve gelişmiş şekli olarak tanımlanan e ticaret, milyonlarca kişinin istihdam edilmesini sağlamış ve ticari işletmelerin daha hızlı gelişmesini sağlamıştır. 

E-Ticaret

E ticaretin günümüzde hızla yayılması, ticaret ile uğraş içinde olan işletmeler ve bu uğraş için aday olanların merak konusu olmuştur. E ticaret nedir, nasıl yapılır ve maliyeti hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin. Yazının sonunda E ticaret hakkında ki merakınız giderilecek ve kısa süre içinde edindiğiniz bilgiler ile kârlı bir geleceğe adım atacaksınız. 

E Ticaret Sitesi Nedir?

İnternetin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan E ticaret kavramı, internet ortamında şirketlerin veya işyerlerinin müşterilerine daha hızlı ve online bir şekilde ulaşım sağlamasına neden olmuştur. Böylece ticaretin daha hızlı ve kolay yayılmasını sağlamıştır. 

E ticaret sitesi ile herhangi bir ürün veya hizmet, farklı ödeme seçenekleriyle anında gerçekleşen hizmetler çerçevesinde oluşan bir işleyiştir. Kişiler tarafından kurulan şirketler veya işletmelerin müşterilerine daha hızlı ulaşım sağlamasından dolayı birçok faydası bulunmaktadır. 

E-Ticaret Sitelerinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde hızla gelişen ve hemen hemen her işletme tarafından kullanılan bu sitelerin hem işletmeye hem de müşterilere sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Firmaların e ticaret sitesi kurma eylemleri, firmanın 7/24 saat hizmet vermesini sağlamakta ve böylece hem firmalara hem de müşterilere/tüketicilere süreklilik arz eden bir hizmet sunma gibi bir fayda sağlamaktadır.
 • E-ticaret sitesinin sağladığı bir diğer fayda ise, internet üzerinden işlemlerin dijital veya online şekilde daha hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu da tüketicilerin zaman bakımından tasarruf etmelerini saglamaktadir.
 • E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişte tüketici, normal alışverişten daha kârlıdır. Bunun en büyük neden ise firmaların; depo kirası, yemek ve elektrik faturasının bulunmaması ve bunların artı olarak ürünlere yansıtılmamasıdır.
 • E-ticaret sitesinin tüketicilere zaman kazandırdığı bir diğer fayda ise, ihtiyacı olduğu ürünü ya da hizmeti firma şubelerine gitmeden internet üzerinden daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmesidir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler 

E ticaret sitesi kurmak için kişilerin, yasal statü kazanabilmeleri ve yasal çerçevede hizmet verebilmeleri için bazı belgelere ve işlemlere ihtiyacı vardır. E-ticaret sitesiyle online hizmet vermek isteyen kişiler için gereken evraklar;

 • MERSİS numarası (Gerçek ya da tüzel kişiler için)
 • Kurucuların vesikalık fotoğrafı 
 • ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) kaydı
 • Ticaret türü (Örnegin: B2B ve B2C)
 • KEP adresi
 • Konum
 • Kargo firmasıyla anlaşma bildirgesi
 • Kullanılan altyapı anlaşma bildirgesi 
 • Vergi kimlik numarası

E-Ticaret Sitesi Kurmak Kaç Para?

E ticaret sitesi kurma maliyeti, ihtiyacınız ile doğru orantılıdır. Kodlama bilginiz varsa, e ticaret paketleri satan sitelerden kendi ihtiyacınıza göre bir paket taslağı alabilir ve hemen bir site açmaya başlayabilirsiniz. Ya da paket taslağı ile uğraşmak istemiyorsanız hazır paketler satan sitelerden kendi ihtiyacınıza uygun bir paket alabilir ve ürün veya hizmetlerinizi kategoriler halinde ekleyerek satışa başlayabilirsiniz.

Bir e ticaret sitesinin maliyeti firmanın ihtiyaçlarına göre değişmekle birlikte 1.000 TL- 5.000 TL arasında değişmektedir. Örneğin: Bir site kurmaya karar verdiniz. Ve en düşük paket ile başlamak istiyorsunuz. Seçeceğiniz en düşük pakettin maliyeti, firma kurulumu (Şahıs, limited gibi.) ve Ticaret odası kaydı gibi işlemler dahil 1.500-3000 TL arasında bir maliyette tekabül etmektedir. 

E-Ticaret Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde hızla yayılan ve globalleşen elektronik ticaretin 4 çeşidi bulunmamaktadır. Şunlar;

 • İşletmeden İşletmeye B2B (Business to Business): Adından da anlaşılacağı gibi bu ticaret çeşidinde önemli olan işletmelerdir. İşletmeler arasındaki ticari ilişkileri inceler. 
 • İşletmeden Tüketiciye B2C (Business to Consumer): Bu ticaret çeşidinde ise olay biraz daha farklı, okun bir ucunda firma bulunurken diğer ucunda ise tüketici bulunmakla birlikte işletme ve tüketici arasında doğrudan bir alışveriş bulunmaktadır.
 • İşletmeden Devlete B2G (Business to Government): Bu türün amacı, işletmelerin sitem üzerinden gümrük vergilerini ve diğer vergileri devlette olan ödeme kısmıdır. 
 • Bireyden Kamuya G2C (Government to Consumer): Bura da ise birey ve devlet arasındaki işlemler öne çıkar. Örneğin, SGK primleri, harçlar ve diger ödemeler gibi.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

En çok merak edilen soru e ticaret sitesi nasıl kurulur, sorusudur. E ticaret sitesini kurmak basittir. Bir paket taslağından veya bir hazır paketten ibarettir. Fakat, önemli olan nokta, site açıldıktan sonra geniş bir kitleye hitap etmektir. O kitleye kendi Web sitenizi tanıtın bilmektir. Doğru analizler ile doğru  anahtar kelimeler ve kitleyi kendine çeken markayı seçebilmektir.

Bir marka ve ürün belirledikten sonra İnternet üzerinden daha hızlı satış yapabilmek için seo çalışmalarına ve analizlerine önem veriniz. Akılda kalıcı marka ve etkileyici logonuz ile rakiplerinizin önüne geçin. Sitenizin güvenliğini artırın.  Ürün fotoğraflarına ve  ürün açıklamalarına özen gösterin. Bu elektronik ticaret sitenizin daha hızlı üst sıralara çıkmasını sağlar. 

Sonuç

Günümüz teknoloji çağında internet, en çok da alışveriş sitelerinin gelişmesine neden olmuştur. Ürün ve hizmet satışları için e ticaret sitesi kurarak firmanızın, daha hızlı büyümesine ve daha fazla kâr elde etmesini sağlayabilirsiniz. Rakip ve marka analizleri ile yüzlerce Web sitesini geride bırakabilir ve daha fazla tüketiciye hizmet verebilirsiniz. 

Örnek Yazı:

Micro Sd Karttan Silinen Dosyayı Kurtarma