Oyuncu Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından
591
Oyuncu Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımız içerisinde Oyuncu Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Oyuncular için her ekipman önemlidir fakat monitörün ayrı bir önemi vardır. Monitör oyuncuların oyun performansına büyük oranda etki etmektedir. Ancak; kötü bir bilgisayarda kaliteli bir monitör kullanmak hiçbir işe yaramayacaktır. Oyuncu monitörü alacak kişilerin dikkat etmesi gerekenler;

Oyuncu Monitörü Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

  • Bütçe
  • Kullanım Amacı
  • Ekran Boyutu
  • Çözünürlük
  • Yenileme Hızı

Bütçe

Monitör almaya karar veren kişilerin öncelikle bütçe aralığı belirlemeleri gerekmektedir. Standart monitörlerin fiyatı biraz ucuzdur. Oyuncu monitörlerinin en ucuzu 1.750 ile 2.500 TL arasında değişmektedir. Ortalama bir monitör 5.000 TL gibi bir bedelle satılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bilgisayar kazanıza göre de hareket etmeniz gerekiyor. Ekran kartı, işlemci yeni olmadığı sürece pahalı monitör almak gereksiz masraf olacaktır.

Kullanım Amacı

Kullanım amacı da monitör seçiminde önemlidir. Oyuncu monitörlerini sadece oyuncular tercih etmemektedir. Grafik tasarımcılar, kurgu tasarımcıları da oyuncu monitörleri almaktadır. Her kullanıcı kullanım amacına uygun monitör almak zorundadır. Ekran boyutu bazı kişiler için oldukça önemli bir faktördür.

Ekran Boyutu

Oyuncu monitörleri ekran boyutları ile birbirinden ayrılmaktadır. Şu an için piyasalarda 21.5 inç, 23.8 inç, 24 inç, 24.5 inç, 27 inç, 31.5 inç ve 32 inç monitörler bulunmaktadır. Oyuncular genellikle yenileme hızı yüksek 27 inç monitörler tercih etmektedir. Bütçeyi az tutup düşük yenileme hızlı bir monitör aldığınızda görüntünün bozulduğunu göreceksiniz.

Çözünürlük

Oyuncu Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler içerisinde çözünürlük de önemli bir yer kaplamaktadır. 27 inç altı monitörlerde Full HD yeterli olurken 27 ile 31.5 inç arasındaki monitörlerin en az 2K çözünürlüklü olması gerekmektedir. 32 inç monitörlerin en az 4K çözünürlüklü olması performansa büyük oranda etki edecektir.

Yenileme Hızı

Monitör alırken dikkat etmeniz gereken en önemli kriter yenileme hızı olmalıdır. Oyuncular için ekran yenileme hızı her şeyden önemlidir. Ekranlar 60 Hz, 75 Hz, 90 Hz, 144 Hz, 165 Hz, 240 Hz ve 300 Hz aralığındadır. Sistem durumuna göre en uygun yenileme hızını belirleyerek alım yapabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Kredi

En İyi Yazılım Firmaları