NFT Nedir? NFT Nasıl Yapılır?

tarafından
494
NFT Nedir? NFT Nasıl Yapılır?

NFT Nedir ? Non Fungible Token olarak da bilinen NFT, geleceğin yıldızı olarak gösteriliyor. Türkçe anlamı değiştirilemez token olan NFT, herhangi bir dijital eserin tescillenmesi için kullanmaktadır. İnternet ortamında tamamen özgün olan bir fotoğrafı, bir videoyu, bir çizimi, bir GİF dosyasını hatta paylaşılmış bir tweeti NFT olarak satışa çıkarabilirsiniz. Bu yazımız içerisinde NFT Nedir? NFT Nasıl Yapılır? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

NFT nedir?

NFT ilk olarak Twitter platformunda ilk paylaşılan Tweeti NFT olarak 2,9 milyon dolara satması ile gündeme gelmişti. Aslına bakacak olursanız isteyen herkes paylaşılan bu görüntüyü ekran görüntüsü alarak bilgisayar ve telefonlarına indirebilir.  NFT; kopyalanamayacak bir eserin mülkiyetini belirlemek için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu konuyu şu şekilde de özetleyebiliriz. Dünya’nın en popüler resmi Mono Lisa’dır. Mono Lisa’nın orijinal olarak bir resmi vardır. Ancak her isteyen internet üzerinden kopyasını bilgisayar ve telefonlarına indirebilmektedir. NFT, dijital ürünlerin fikri mülkiyet sahiplerini belirlemede oldukça başarılı bir sistemdir.

NFT Nasıl Yapılır?

  • NFT olarak satışa çıkacak dijital ürünün seçimi yapılır.
  • Blockchain teknolojisi kaydı yapılır.
  • Satış yapabilmek için gerekli olan dijital cüzdanlar oluşturulur.
  • NFT satışının hangi pazarda yapılacağına kara verilir.
  • Dijital eserin ilgili platforma yüklenmesi sağlanır
  • Satış biçimi belirlenir.

İsteyen herkes özgün olduğunu düşündüğü her dijital ürününü NFT’ye dönüştürüp satabilir. Cem Yılmaz başta olmak üzere ülkemizden birçok ünlü isim OpenSea üzerinden NFT satışı gerçekleştirdi. NFT satışı ile ilgili detaylar;

NFT Nasıl Satılır?

NFT satmaya karar verdiyseniz öncelikle dijital ürününüzün benzerlerinin ne kadara satıldığını araştırın. Satılmayacak bir NFT üzerine çalışıp onu listelemek size faydadan çok zarar getirecektir. Bu nedenle doğru ürün seçimi yapmak oldukça önemlidir.

Satışa sunacağınız NFT ürünü satın alacak kişilerin gözünde değerli olması gerekiyor. Örneğin 3, 5 yıl önce paylaştığınız, herhangi bir etkileşim almayan bir tweeti NFT olarak satmak istediğinizde hiçbir şekilde talep görmeyeceğini göreceksiniz. Yüzbinlerce kişi tarafından beğenilen bir tweet üzerinden yıllar geçse de NFT olarak satılabilir. Dijital ürünlerin NFT satışından ETH olarak gelir elde edilir. Bu yazımız içerisinde özet olarak NFT teknolojisi hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar