Assembly Dili

tarafından
1509
Assembly Dili

ASSEMBLY LANGUAGE

Assembly dili makine dilindeki zorlukları gidermek için geliştirilmiş bir programlama dilidir. Bazen ASM olarak adlandırılan Assembly dili, düşük seviye bir programlama dilidir. Düşük seviye programlama dili (Low-Level Language) bir bilgisayarın ana dili olarak bilinir. Assembly Language gibi diller bilgisayara daha yakındır, yorum ve tercüme gibi işlemlerden geçmeden doğrudan çalıştırılır. Bu da Assembly dilini diğer dillerden ayıran büyük farklardan birisidir. Arada bir yorumlayıcı ve derleyicinin olmaması maksimum kapasiteli performans sağlar. Ayrıca Assembly dilini öğrenmek için makine dili hakkında derin bir bilgiye sahip olmak gerektiğinden öğrenimi zordur. Bu nedenle yaygın değildir. 

Assembly Dili
Assembly Dili

Assembly Dili

Bu dilde program yazarken kullanılan bilgisayarın donanım özelliklerinin bilinmesi gerekir. İşlemci programlamada çok tercih edilen bu dil makine diline yakın olduğundan kodlar çok hızlı derlenir. Program yazımında kullanıcı doğrudan bilgisayarın işlemci ve hafızası ile uğraşır. Bu yüzden yazılan program bilgisayarın mikroişlemcisine bağlıdır. 

Bu dille işletim sistemlerinin çekirdekleri ve virüs yazılabilir. CPU’da Hız gerektiren işlemlerde kullanılabilir ve bellekte az yer kaplayan programlar yazılabilir. Yazılması uzun süren bir iştir çünkü işlemciye tane tane yapılması gereken talimatlar girilir. Tek tek konuşma mantığında kodlanır.  Assembly dilinde mikroişlemci sadece ikili sayı sisteminde yazılan komutları tercüme edip makine dilinde anlar. Bu yüzden makine diline çevirmek için ismi Assembler olan çevirici (derleyici) programlar kullanılır. Önce çalıştırılan programlar RAM belleğe yüklenir sonra sırayla mikroişlemci tarafından okunarak işlenir. 

Assembly dili mikroişlemci tipine göre değişiklik gösterebilir bu nedenle her program her mikroişlemci ile çalışmayabilir. Bundan dolayı taşınabilir bir dil değildir.  

Çalışan sistemler,1980’li yılların başınca C dilinin yaygınlaşmasından önce hemen hemen hepsi Assembly dilinde yazılmışlardı. Büyük şirketler pek çok ticari yazılımı Assembly ile yazmış ve mikrobilgisayarların çoğu bu dile bel bağlamıştı. Günümüzde adını az duyduğumuz bu dil, yerini yüksek seviyeli dillere bıraksa da hala çoğu dilden iyi olduğu konular vardır.

Damlama Sulama Kredisi Ve Şartları

Site Haritası Nedir?