Yazılım öğrenmeye nereden başlanabilir?

tarafından
800
Yazılım öğrenmeye nereden başlanabilir?

Yazılım öğrenmeye nereden başlanabilir?

Yazılım öğrenmeye nereden başlanabilir? Eğer sıfırdan bir yazılım öğrenmeye başlıyorsanız bu konuda ufak bir araştırma yaparsanız bu konunun derin bir havuz olduğunu görürsünüz. Çünkü yazılımın onlarca alt dalı bulunaktadır. Bunun yanında birçok yazılım dili bulunmaktadır. İlk olarak yazılım öğrenmeye başlamadan önce bu dillerden hangisini öğrenmek istediğinizi seçmelisiniz.

Yazılım öğrenmeye nereden başlanabilir?

Bu yazılım dillerinden ilk olarak öğrenmeniz gereken diller statik diller olmalıdır. Bunlar, Java, C, Swift, C++ ve C# olarak sıralanabilir. Bunlar kapsamlı olduğundan bunları öğrendikten sonra diğer dilleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunlar haricindeki Python, PHP, Visual Basic, Javascript, R, Go, Ruby, Groovy, Objective-C, Perl, Pascal, Delphi Object Pascal, Matlab, CSS, SQL, Assembly, HTML, SAS, Scratch, Powershell dinamik diller olduğundan dolayı diğer statik dillere göre öğrenmesi daha kolaydır.

Amaç belirleyin

Yazılım öğrenmeye başlamadan önce hangi alanda uzmanlaşmak istediğinizi ve hangi alanda çalışmalar yapmak istediğinizi iyi seçmelisiniz. Çünkü bazı programlama dili ile birçok şeyi yaparken bazı programa dili ile spesifik olarak sadece bir alana yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. 

Alıştırmalar yapın

Amacınıza uygun olarak seçtiğiniz programlama dili ile alakalı bir çok kaynaktan çalışırken aynı zamanda daha önce yapılmış alıştırmalar ile kendiniz öğrendikten sonraki yaptığınız alıştırma çalışmalarınızı karşılaştırarak daha iyi öğrenmeye ve yeni bilgiler keşfetmeye çalışın.

Öğrendiklerinizi yazarak denedikten sonra bu konuda öğrendiklerinizi temel olarak aldığınız için bir daha kolay kolay unutmadığınızı göreceksiniz. 

Ezberlemeyin

Yazılım dilini çalışırken kodlamaları ve önemli yerleri ezberlemek yerine ilgili yerleri kendiniz de yazıp akılda kalması ve sonradan ihtiyaç halinde tekrarda bakmak üzere yedekleyerek arşive kaldırın. Sonrasında ihtiyaç duyduğunuzda dönüp bakarak çalışırsanız bir süre sonra bakmadan bile yazdığınızı fark edeceksiniz. Burada önemli olan ezberlerden kaçınarak öğrenme amaçlanmalıdır.

Doğru kaynak bulun

Yazılı veya sözlü olarak internet üzerindeki platformlardan sürekli farklı kaynaklardan çalışarak değil de anlayacağınız ve olayı başından sonuna kadar götürebileceğiniz doğru kaynağı bulmanız çok önemlidir. Örneğin düzensiz olarak Youtube ve benzeri platformlarda farklı dersleri takip ederseniz kafanız bir süre sonra karışacaktır. Bu konuda Udemy gibi video eğitim platformlarından çalışmak ve çalışırken aynı zamanda alıştırma yapmak daha da çok pekiştirmenizi sağlayacaktır.

Hızlı Kredi Veren Bankalar

Site Haritası Nedir?