NFC Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

tarafından
685
NFC Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımız içerisinde NFC Nedir, NFC Ne İşe Yarar, NFC Nasıl Kullanılır hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Hemen hemen tüm telefonlarda var olan NFC sisteminden birçok kullanıcı habersizdir. Akıllı telefonlar üzerinden kablosuz iletişim standardı uygulayan NFC teknolojisi ödeme başta olmak üzere birçok alanda kullanılıyor.

nfc nedir

NFC Nedir?

2002 yılı sonunda hayatımıza giren NFC, kablosuz iletişim standardı üzerine faaliyet göstermektedir. Wi-Fi ve Bluetooth alternatifi olarak hayatımıza giren bu standart, veri aktarımı konusunda oldukça başarılıdır. Bağlantı kurması açısından oldukça hızlı olan bu teknoloji başta akıllı telefon olmak üzere tablet, akıllı saat ve oyun konsollarında kullanılıyor. Alışveriş yaptığınız yerlerde NFC destekli POS cihazlar var ise mobil cihazınızı kullanarak NFC ile ödeme yapabilirsiniz.

NFC Güvenli Mi?

NFC, birçok veri aktarım sistemine nazaran güvenlidir fakat kusursuz değildir. Birkaç santimlik mesafeden veri aktarımı yapabiliyor olması, bu sistemi güvenli kılan etmenler arasındadır. NFC ile bugüne kadar işlem yapan kişiler, sistemin herhangi bir olumsuzluğundan etkilenmemiştir.

NFC Ne İşe Yarar?

  • Turnikeden geçişleri kolaylaştırır
  • Temassız ödemelerde kullanılabilir
  • Cihazlar arası veri transferi sağlar
  • Toplu taşımalarda bilet yerine kullanılabilir.

NFC genelde bir cihazdan başka bir cihaza güvenilir bir şekilde veri aktarımı için kullanılmaktadır. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için her iki cihazda da NFC özelliği olması gerekiyor. Yukarıda belirttiğimiz 4 madde NFC’nin tek özelliği değildir. NFC ile aklınıza gelebilecek her türlü işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

NFC Nasıl Kullanılır?

Temassız ödeme başta olmak üzere NFC teknolojisini kullanarak birçok işlem yapabilirsiniz. NFC teknolojisi yardımı ile cihazınızda bulunan video ve fotoğrafları NFC etiketini kullanarak saniyeler içerisinde farklı bir cihaza gönderebilirsiniz. NFC teknolojisini kullanabilmek için Öncelikle cihazınızın “Ayarlar” kısmı üzerinden “Cihaz Bağlantısı” bölümüne girmeniz gerekiyor. Bu bölümden NFC kısmına tıkladığınızda NFC açma ve kapama yapacağınız buton karşınıza çıkacaktır.

NFC özelliğini açtıktan sonra artık veri transferi yapmaya, temassız ödeme yapmaya hazırsınız. Bu özelliği kullanabilmek için her iki tarafında cihazlarında NFC özelliğinin aktif olması gerekmektedir.

Katılım Bankaları Caiz midir ?

Mobil İmza Nedir?