Yazılım Hizmeti Nedir, Neden Gerekli?

tarafından
893
Yazılım Hizmeti Nedir, Neden Gerekli?

Yazılım Hizmeti Nedir, Neden Gerekli?

Yazılım Hizmeti Nedir,Yazılım hizmeti kapsamında ihtiyaçlar doğrultusunda web siteleri, uygulamalar tasarlanabilmektedir. Bir mobil uygulamayı veya mobil uyumlu web adreslerini oluşturmak amacıyla uygun yazılımları kullanmak, yazılım hizmeti şirketinin görevleri arasında yer alır. Kurumsal veya kişisel kullanıma uygun olan web sitelerinin ana sayfa bölümünden SEO uyumlu menü başlıklarına kadar her şey yazılım ve web site tasarım hizmeti sunan ekiplerce gerçekleştirilir. Hem donanımların hem de internet ürünlerinin kullanımında sağlıklı süreci var edecek komut topluluklarının oluşturulabilmesi için yazılım hizmeti öğelerinden faydalanılması gerekir. 

Yazılım Hizmeti Nedir?

Yazılım Nedir?

Yazılım, teknoloji terimi olarak karşımıza çıkar ve bilgisayar sistemini oluşturan donanım parçalarının veya bir internet ürününün (Web sayfası vb.) sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayan komutlar topluluğudur. Yazılım hizmetleri kapsamında müşterilerin ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla farklı yazılım tipleri var edilir.

Bilgisayar Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar yazılımları 3 ana gurup üzerinden incelenir. Bu guruplara dair bilgiler şu yöndedir:

  • Sistem Yazılımları: Bilgisayarın işletilebilmesine imkan sağlayan işletim sistemi, donatılar, makine dili çeviri programlar, derleyiciler gibi yazılım tipleridir.
  • Uygulama Yazılımları: Stok kontrol, kütüphane kayıtları, bordro, senet, çek, para hesaplarını yönetici programlar, uygulama yazılımları içerisine girer. Kullanıcılara ait işlemlerin bilgisayar ve diğer kaynaklarda gerçekleşebilmesini mümkün kılan temel yazılımdır.
  • Çevirici Yazılım: Herhangi bir dil kullanılarak yazılan programları, makine diline çevirebilmeyi sağlayan yazılım tipidir.

Tüm bu yazılım tiplerini kullanarak cihazları gerekli çalışma şartlarına taşıyan veya internet ürünlerini oluşturan yazılım şirketleri, kişilerin veya kurumların ihtiyaçlarına yanıt bulacak projeleri ortaya koyarlar. 

Sunum Yazılımı Nedir?

Sunum yazılım tipleri, iş hayatında yoğun şekilde kullanılan yazılımlardır. Çok daha etkileyici ve yaratıcı sunumlar gerçekleştirmek isteyenler, sunum yazılımlarına yönelik hizmet alarak, sunumlarına çarpıcı grafikler, animasyonlar ve videolar ekleyebilirler. Bunun yanında oyun, müzik gibi alanlarda geliştirilen uygulamaların çok daha etkileyici bir düzeyde olmasını sağlamak amacıyla sunum yazılımları konseptine benzer eğlence yazılımlarından da yararlanılır.

Hizmet Yazılımı Nedir?

Hizmet yazılımı, genel sistemlere dair olan destek işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan yazılım tipidir. Örneğin dosyaları biçimlendirmek, bir diski kopyalamak, dosya kopyalamak, virüs temizlemek, veri ve dosya transferi gerçekleştirmek için hizmet yazılımları içeren cihaz veya ürüne ihtiyaç duyulur. Yazılım hizmetleri bir paket halinde hizmet yazılımlarını sunarak, müşterilerinin ihtiyaçlarına yanıt verecek ürünleri var eder.

Zararlı Yazılım Nedir?

Kullanıcıların dosyaları üzerinde tahribata sebep olan yazılımlar zararlı yazılım olarak adlandırılır. Diğer yandan kullanıcıların bilgilerinin çalınmasında rol oynayan yazılımlar da zararlı yazılım çeşitleridir. Zararlı yazılımlar kendilerini çoğaltabilen ve bir bilgisayardan diğerine yayılabilen yazılım tipleridir. Yazılım hizmetleri kapsamında zararlı yazılımlardan bilgisayarları koruyan antivirüs yazılımları üretilebilmektedir.

Önerilen Yazı

Önerilen Site