DAM Nedir ve Ne İşe Yarar?

tarafından
435
DAM Nedir ve Ne İşe Yarar?

Dam Nedir?

DAM Nedir sorusundan önce DAM’ın açılımı Dijital varlık yönetimi asıl adı ise Digital Asset Management olan dijital verilerin toplanmasını, gruplandırılmasını sağlayan ve verilerin aktarılmasını sağlayan bir dijital kitaplık olduğunu belirtelim. Fotoğraflar, videolar, müzik dosyaları, içerikler, ya da animasyonlar dijital varlıklara bazı örneklerdir. Dijital varlık yönetimi yani DAM, dijital varlıkların yönetilmesini sağlayan yazılımlar aracılığı ile işler.

Günümüzde gelişen modern yaşamla birlikte artan teknoloji kullanımı ile dijital ortamda bulunan, dijital ortamlarda sakladığımız veriler de paralel olarak artmaktadır. Yaşamlarımız boyunca veriler, dosyalar, fotoğraflar, içerik dosyaları, videolar gibi sayabileceğimiz bir sürü veri biriktiririz. Biriktirdiğimiz bu veriler sayesinde hem geçmişle bağımızı tamamen koparmamış hem de anıları saklamış olmaktayız. Biriktirdiğimiz bu veriler, teknoloji bu kadar gelişmeden ve hayatımızın içerisine bu kadar nüfuz etmeden önce geleneksel yöntemlerle sakladığımız, fotoğrafları albümlere videoları kasetlere önemli dosyaları ise tozlu raflarda unutulmaya makhum ederek yaşamlarımıza devam ediyorduk. Geleneksel yöntemlerle saklamış olduğumuz bu veriler bazen bir kemirgen tarafından yenilebilmekte bazen se varlığını unutturarak yok olmaktaydılar. Unutulmaya yüz tutmuş verilerin arka odalarda unutulmasını engelleyen istenilen her anda ve her yerde bu verilere ulaşılmasını sağlayan ve bu verileri yöneten DAM yani Dijital varlık yönetimi sistemi belirli yazılımlar aracılığı ile işlemektedir.

Teknoloji artık hayatımızın her alanına nüfuz etmiş bir konumdadır. Gündelik yaşamımızda hiç teknolojiyle ilgisinin olmadığını söyleyen bireyler bile mutlaka teknoloji ile bir yerlerde karşılaşıyor, teknolojik hizmet alıyordur. Teknolojinin en belirgin özelliklerinden birisi olan yazılımlar bugün sadece hayatımızı kolaylaştırmakla yetinmeyip aynı zamanda bazı durumlarda hayatımızı yönlendirmektedir. Teknolojiden önceki hayat koşullarında işlerin çoğunu bireyler geleneksel yöntemlerle ya da iş güçleri ile yapmaktaydılar. Teknolojik yazılımlar bu konuda büyük bir yenilik getirerek çoğu alanda yenilikler yapıp bireylerin üzerinde olan baskıyı, yoğunluğu ve iş gücünü azaltmıştır. Biriktirilen verilerin gruplandırılması da bahsi edilen yeniliklerden birisidir. DAM, Dijital varlık Yönetimi bu yenilikler arasında bulunan önemli sistemlerden birisidir.

DAM Kullanımı

Dijital varlık yönetimi yani DAM, teknolojinin gündelik yaşam şartları içerisinde insanlığın yaşamını kolaylaştırıcı, pratik çözümler sunma ve gerçekleştirme özelliği olan bir yazılım sistemidir. Teknolojinin gündelik yaşama bu kadar dahil olması ile birlikte insanlar geleneksel veri saklama yöntemlerini; verilerin kaybolma, yırtılma, kemirgen tarafından yenme, çalınma ya da herhangi bir doğal afet sonucu yok olma ihtimallerine karşın olarak, bu geleneksel yöntemli veri saklama işlemini bırakıp elde ettikleri ve biriktirdikleri tüm verileri dijital ortam içerisinde toplayarak sonsuza kadar kaybolmasını engellemektedirler.

Dijital ortamın sunmuş olduğu dijitale yüklenen şeylerin kaybolma ihtimalinin olmaması durumu yani sonsuzluk durumu, kısmi olarak endişe uyandırsa da dijital verilerin korunması açısından oldukça güvenilir bir sistemdir. Peki Dijital varlık yönetimi yani DAM, nasıl kullanılır? Peki, DAM Yazılım formatıyla tanıştınız ve dijital verilerinizin ve varlık yönetiminizin en iyi şekilde yönetilip saklanabileceği bilgisine ulaştınız bu yazılım sistemini nasıl ve nerelerde hangi alanlar için kullanabilirim sorusuna cevap arıyorsunuz ne yapmalısınız? Hemen kısaca ve basit bir şekilde açıklayalım. DAM yazılım sistemi içerisine yüklenen ve yönetilen varlık, dijital formatta bir araya getirilerek genellikle ‘asıl’ olarak adlandırılan ve sistem içerisinde en yüksek çözünürlük değerine sahip gösterimleri teker teker yedeklenir.

Yüksek çözünürlüğe sahip varlıklar metadata yani üstveriler ile açıklanır.  Üstverilerin sistem içerisindeki görevi yüklenen dijital varlıkların tanımlanması sonrası bu tanımların sistem ya da kullanıcı ihtiyaçlarına göre detaylandırılır. Aynı zamanda üstveriler dijital varlığı tanımlamanın yanı sıra aynı zamanda içreğin formatı hakkında bilgi verebilir, varlığın içeriğini tanımlayabilir, varlığın geçmiş eylemleri ile ilgili, mülkiyeti ya da erişim hakları ve bunlara eklenebilecek vb. haklar gibi bir çok konu da da bilgi vermektedir.

Bazı az yaşanabilen fakat karşılaşılabilen durumlardan birisi ise dijital değerin boyutlarının DAM’ın belirlediği sınırdan fazla olabilmesi durumudur. Bu boyutları fazla olan görüntü, video dosyaları vb. dosyalarının asılları “Proxy” adı verilen yedekleri yani temsilleri DAM içerisinde oluşturulur. Proxy kopyası, DAM sistem altyapısı için kullanılan toplam bant genişliğini azaltmak için kullanılan, asıl varlığın daha düşük çözünürlüklü bir temsili ya da kopyası olarak nitelendirilebilir. Dijital varlık yönetimi yani DAM kullanımı oldukça basit ve kolaydır. Tek yapılması gereken verileri dijital ortama yüklemek ve DAM tarafından gruplandırılıp aktarımı etrafında gerçekleşen yönetim görevleri ve kararlarını oluşturmasını beklemektir.

DAM Genel Bakış

DAM Genel Bakış

Kişisel olarak biriktirilmiş veriler ve DAM yani Dijital varlık Yönetimi, yazılım sistemi tarafından yönetilen dijital verilerin dışında firmalar ve şirketler için de büyük ölçüde kurtarıcı görevi görmektedir. Dijital veriler, dijital formda olan tüm fotoğraflar, videolar, web siteleri, e-postalar, videolar, ses dosyaları, dokümanlar, çizimler ve sunumlar vb. akla gelebilecek tüm varlıklar dijital varlıklardır bu varlıkları korumak ve bu varlıkları saklayıp optimize etmek için DAM kullanılır. DAM, reklam ve pazarlama sektörü alanı ile ilgili broşürleri, haberleri, makale ve fotoğraflar olan basın dosyalarını, mültimedya satış teşvik malzemeleri ve mültimedya pazarlama dokümanları, firma sunumları, videolar ve görüntüler, video font, logo ve sunum kütüphaneleri gibi zengin içerik kütüphanelerini yönetmek için kullanılır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm bu dijital varlıklara kullanıcılar istediği zaman ulaşabilmek ve kullanmak istediğinde yani tüm bu medyaları, düzenlemek için DAM’a ihtiyaç duyulmaktadır.

Birçok pazarlama firması DAM’I yani dijital varlı yönetimi sistemini verimliliği artırmak ve dolayısıyla da maliyetleri azaltmak için kullanmaktadır. DAM sistem yazılımı aracılığı ile hem istenilen dosyalara vakit kaybetmeden ulaşabilmek mümkünken hem de DAM’ın üstenip yaptığı görevleri geleneksel yöntemlerle yapması için çalışanlara ihtiyaç duyulmamaktadır. .Dijital varlık yönetimi sistemi verimlilik ve kolaylık sağlaması ile dolaylı yoldan olduğu kadar, doğrudan da bir çok maddi kazanç sağlamaya olanak vermektedir.

Neden DAM (Dijital Varlık Yönetimi) Kullanılmalı

Dijital varlıklar kişisel olarak ya da her hangi bir şirket veya firma fark etmeksizin korunması ve düzenlenmesi gereken varlıklardır. DAM sistem yazılımı hem bu görevleri üstlenirken aynı zamanda firmalara ya ad şirketlere ait dijital varlıkları optimize ederek düzenleyip gruplaştırmaktadır. Bu verilerin gruplaştırılması hem firma çalışanlarının işlerini fazlasıyla kolaylaştırırken aynı zamanda elde edilen verilerin ve dijital varlıkları sonraki nesillere aktarılmasını sağlayan oldukça önemli bir sistem yazılımıdır. Tüm bu karmaşıklığı ve düzenlemeleri yapan ve işlerinizin kolaylaştırılması ile birlikte aynı zamanda kazanç skalanız da kazanç elde edebilmenize olanaklar sunmaktadır. Aynı zamanda birçok farklı şirket ve firma tarafından dijital varlıkların gruplandırılması, erişiminin kolaylaştırılması açısından tercih edilmektedir.

Teknoloji ve teknolojinin getirileri ile hayatımızın neredeyse her alanında karşılaşmak ve onlarla etkileşimde bulunmak fazlasıyla mümkündür. Teknolojinin getirisi olan Yazılımlar aracılığı ile zaten kolaylaştırılan iş hayatını ya da gündelik yaşamı daha da kolaylaştırmanın yollarından birisi olarak DAM, dijital Varlık Yönetimi, sistem yazılımı ile ilgili vermiş olduğumuz tüm bu bilgilerden sonra dijital varlığı kalabalık olan ya da firmaya, şirkete sahip iseniz eğer ve dijital varlığınızı tek başınıza kontrol etmekte zorlanıyorsanız Teknolojinin sunmuş olduğu fırsatlardan yararlanıp siz de DAM kullanımına başlayabilirsiniz.