Dijital PazarlamaTüm Yazılar
Trend

Profesyonel Yazılımcı Nasıl Olunur?

Profesyonel Yazılımcı Nasıl Olunur?

Ülkemizde ve dünyada son yıllarda popüler bir meslek haline gelen yazılımcılık, her geçen gün ilerlemekte ve bu alana yeni kişilerin girmesini sağlamakta.

Yazılım mesleğine bakış açısı dışarıdan masa başı bir iş, bilgisayar başında çok keyifli olduğu düşünülmekte ve kolay olduğu yanılgısı en büyük ön yargılardan biridir. Yazılım evreni içinde robotik kodlamadan, akıllı zekaya, web tasarımdan, oyun geliştirmeye hatta evimizi bile akıllı sisteme dönüştüren bir meslektir. Bu sektöre girmek isteyen biri bu işi ister bir üniversite düzeyinde eğitim alarak isterse online eğitim platformları sayesinde yazılım öğrenebilir, durum böyle olunca yazılım sektöründe olmak isteyenelerin sayısı bir hayli fazla oluyor bizler üniversitelerde ki yazılım okuyan öğrencilerin sayısına ulaşabilirken bu işi online platformlardan öğrenenlerin sayısına ulaşmak pek de mümkün değil, lakin bu insanlar bu eğitimi almaya başlamadan önce bazı kişiler de şunu gibi durumlar görülmektedir; “çok iyi para var, bilgisayar başındasın bu iş kolay olur” gibi ifadeler eğitimi almaya başladıktan sonra öyle bir durumun olmadığının farkına varırlar. Yazılım öğrenmekte ki en önemli unsurlar algoritma ve mantık dır, bu iki unsur yerine getirilirse öğrenmiş olduğunuz yazılım dilinin dışına çıkarak yeni diller öğrenmenizi çok kolaylaştırır, bu kolaylığı sağlamanın en büyük nedeni mantığın aynı olmasındandır. Diller arasındaki fark ise syntax (sözdizimi) yapısıdır.

Yazılım dünyasında profesyonel olmaktan ziyade profesyonel kalabilmek önemlidir çünkü her geçen gün yazılım ilerlemekte ve kullanmış olduğunuz dile yeni teknolojiler gelmektedir bu teknolojilere adapte olmak, öğrenmek sizin elinizde eğer bu teknolojilere, yeniliklere adapte olamazsanız profesyonel kalamayıp aynı zamanda mevcut işinizden de olabilirsiniz çünkü yazılım sürekli yeni şeyler öğrenmeyi gerektiren bir dünya bu yüzden profesyonel kalabilmek için yeni gelen teknolojileri, kütüphaneleri daha doğrusu sürekli güncel kalabilmeyi hedeflemeniz lazım.Profesyonel kalabilmek için de dökümantasyon okuyabilecek durumda ingilizce bilmek, yabancı kaynaklardan yeni gelen şeyleri takip edip öğrenmek, profesyonel kalmayı en doğru şekilde yaptırır.

Profesyonelliğin bir de sosyal tarafı var, bu tarafda bencil bir görüşten ziyade sosyal olmak diğer yazılımcı kişilerle iletişim kurmak, çalışmak sizlere yazılım alanında yeni şeyler öğrenmeyi de getirir. Bunun en iyi yanı herkesin farklı bir mantık ve algoritma açısıyla o duruma yaklaşmasından dolayıdır bu da sizlere yeni algoritmalar, yeni bakış açıları getirmektedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama:0]

Sercan Tuna

2000 İstanbul doğumluyum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Dijital Medya ve Pazarlama bölümünde 2. sınıf okuyorum. Çocukluğumdan beri bilgisayar ve elektronik ile ilgilenmeyi çok seviyorum ve aynı zamanda öğrenmiş olduğum bu bilgileri başkaları ile paylaşmaktan da haz alıyorum. Bu blog sayfamda sizlere dijital pazarlama,yazılım ve internetten para kazanma ile ilgili tüm bildiklerimi yazmaya çalışıyorum. Keyifli okumalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu