Tüm Yazılar
Trend

Microsoft Kendi İşlemcisini Duyurdu! Intel Değer Kaybediyor

Bugün paylaştığı haberle Microsoft’un Surface bilgisayar ve sunucuları için kendi işlemcisini üreteceğini açıkladı. Buna karşın işlemci lideri Intel’in hisselerinde düşüş görüldü.

Apple’ın kendi yonca seti M1’i tanıtmasının hemen ardından 21 Kasım’da Microsoft’un AMD, Intel, ve Qualcomm ortaklığıyla geliştirilen güvenlik işlemcisi Pluton’u duyurmasıyla beraber akıllarda soru işaretlerine sebep oldu. Acaba Microsoft da kendi işlemcisini üretecek miydi?

O günlerde Bloomberg’e konuşan Microsoft Baş Ürün Sorumlusu Panos Panay, Microsoft’un işlemci açısından genişleyeceği ancak AMD, Intel, ve Qualcomm işlemcileri gibi genel kullanıma uygun olmayacağını açıklamıştı.

Microsoft, Surface bilgisayar ve sunucularına özel işlemci çipi üretecek:

microsoftchip
Microsoft’un çipi

Panos Panay, 21 Kasımla ilgili yaptığı açıklamasının ardından İşlemcilere yatırım yapmamız gerektiğini düşündüğümüzde kesinlikle yapacağız. Bir ihtiyaç varsa onu gidereceğiz” ifadesini paylaşarak bir beklenti oluşturmuştu. Bugüne kadar Microsoft’tan bir gelişme duymamış olsak da bugün Bloomberg’in haberi bomba etkisi yarattı.

Bugün paylaştığı haberde Bloomberg, Microsoft’un kendi işlemci çipini tasarlayıp üretmeyi planladığını ifade etti. Aynı haberde Microsoft’un üreteceği çiplerin Surface bilgisayarları ve Microsoft bulut hizmetlerinden yararlanan sunucular için üretileceği de ifade edildi. Bu haberin ardından işlemci devi Intel’in hisselerinde büyük düşüş yaşandı.

intelhisses

Haberin ardından Intel’in hisselerinde 6.30%’luk bir düşüş yaşandı. Son yaşanan gelişmelerle birlikte Intel’in hisse fiyatı 2020 yılı içerisinde 21% düşüş yaşamış oldu.

Bloomberg, aynı zamanda haberinde Microsoft’un çipinin Arm tasarımını taşıyacağının öğrenildiğini ifade etti. Konuyla ilgili spesifik bir açıklama yapılmasa da Microsoft adına kounşan Frank Shaw, şu ifadelere yer verdi:

İşlemciler teknoloji için temel bir yapı taşı olduğu için tasarım, üretim ve araçlar gibi alanlarda kendi yeteneklerimize yatırım yapmaya devam ederken aynı zamanda çeşitli çip sağlayıcılarıyla ortaklığımızı geliştirip güçlendiriyoruz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama:0]

Bir Yazar

Yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu