Tüm YazılarTeknoloji Haberleri
Trend

2021’de Whatsapp Reklam Sistemine Geçiyor!

Dünyada en çok tercih edilen İnternet üzerinden mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, son zamanlarda yeni özellikleriyle gündeme gelmişti.

Whatsapp’ın uygulama içi reklam vermemesinden dolayı nasıl para kazandıkları birçok zaman merak konusu oldu. Şimdiye kadar Whatsapp, kullanıcıların yazışmalarından çıkardığı davranış şekillerini şirketlere reklamlarında yardımcı olması için satarak gelir elde ediyordu. Zaten şirketlerin gizlilik adı altında yaptığı şeylerden birçoğumuz illaki haberdarız. Whatsapp, Facebook tarafından satın alındıktan sonra da çoğunlukla Facebook’a reklam amaçlarında hizmet etmeye başladı.

Uzun bir süredir Whatsapp’ın reklam sistemine geçeceği söylentileri mevcut olsa da şimdiye kadar bu söylentiler doğruluk kazanmamıştı. Ancak birçok teknoloji analisti böyle bir hamlenin olacağını öngörüyordu. Çünkü her ne kadar veriler üzerinden bir miktar gelir elde edilse de, milyonlarca ve hatta milyarlarca kullanıcıya sahip olan bir uygulamada reklam göstermemek devasa potansiyele sahip bir gelir kaynağını geri çevirmek oluyordu.

Özellikle salgın sürecinde insanların evlere daha çok hapsolmasıyla birlikte Whatsapp gibi uygulamaların kullanımında artış yaşandığını söylemek mümkün. Bu faktörün de Whatsapp’ın reklam sistemine geçmesinde etkisi olduğunu varsayabiliriz.

2021’de Gelecek Yeni Whatsapp Reklam Sistemi Nasıl Çalışacak?

Whatsapp’ta reklamların nasıl gösterileceği ve sistemin nasıl çalışacağı önemli bir nokta zira sinir bozucu reklamlar şirketin kullanıcı kaybetmesine yol açabilir. Whatsapp’ın reklamları kullanıcıları yanıltmaya yönelik biçimde yerleştirilmeyeceği belli oldu. Bu bağlamda reklamlar sohbet penceresi olarak değil de banner şeklinde, yani ekranda beliren ve muhtemelen tüm ekranı kaplayacak olan, uygulamaya devam etmeniz için kapatmanız gerekecek olan reklamlar olacak.

Whatsapp uygulaması Android ve Web için 2.20.206.19, iOS için ise 2.20.130 sürümüyle beraber kullanım politikasını değiştirerek reklam sistemini kullanıma koyacak.

whatsapp reklam sistemi nasil isleyecek iste detaylar 2
Whatsapp Reklam Sistemi’ne geçiş için kullanım politikası güncellemesi, 8 Şubat 2021

8 Şubat 2021 tarihinde değiştirilecek olan kullanım politikası, kullanıcılara kişisel bazda reklam göstererek gelir elde etmeyi amaçlıyor. Birçoğumuzun düşündüğü gibi bazı analistler de şirketin bu hamleden sonra kullanıcı kaybı yaşayacağını düşünüyor.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama:0]

Bir Yazar

Yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu