Tüm YazılarDijital Pazarlama

İşletmelerde Satış Artıracak Etkili Pazarlama Teknikleri

İçerik Puanı

İşletmelerde Satış Artıracak Etkili Pazarlama Teknikleri

Her işletme satışlarını yapmak ve işletmesinin cirosunu artırmak için kendisine pazarlama tekniği belirlemelidir. Bu teknikler ile kendisini dünya markası yapmış çok fazla şirket vardır, zaten büyük şirketlerin kendilerine has pazarlama teknikleri vardır. Satışların artmasında ciddi payı olan pazarlama tekniklerini işletmeler kendilerine uygun olanı seçip uygulamalıdır. Etkili pazarlama teknikleri ayrı başlıklar altında aşağıda verilmiştir.

Kıtlık Pazarlaması

Bu yöntemi birçok iletme kullanmaktadır. Ürün stok sayısının belirlenmesi, satışların artmasında etkili rol oynayabilir. Bu yöntemi genellikle dijital alanda (İnternet üzeri satış) hizmet veren işletmeler uyguluyor. Ürünün stok kısmında çok az kaldığına dair durumlar belirtiliyor. O ürünü beğenip fakat almakta tereddüt eden müşteriler, ürünün tükeneceğini gördüklerinde satın alabiliyorlar. Bu yöntem oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle çoğu alışveriş sitelerinde bunu görmekteyiz. Stokların gerçekten tükeneceği için yapılsa da bazı işletmeler tamamen teknik olarak kullanmaktadır.

Müşterileri Ödüllendirmek (Kampanya ve İndirimler)

Bu yöntem sayesinde müşterilerinize yatırım yapar ve potansiyel müşteri sayınızı artırabilirsiniz. Burada sunulan ödül tamamen size kalmıştır. Mesela çeşitli kampanyalar oluşturabilirsiniz. Örneğin bu kapmayalar şöyle olabilir;

l Belirli dönemlerde alınan ürünlerde %30 indirim.

l Bu ay satılan her ürünün yanında parfüm hediye.

l Satın alınan ikinci ürünlerde %50 indirim.

bunun gibi indirimler ve kampanyalar ile müşterilerinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu yöntemleri büyük ve küçük fark etmeden çoğu işletmelerde görmüşsünüzdür. Genelde bu kampanyaların olduğu dönemlerde işletmeler daha yüksek cirolar elde ederler. Bu pazarlama tekniğini uygulayarak sizde gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Affiliate Pazarlama (Satış Ortaklığı)

Bu yöntem ile işletmeler gelirlerini ciddi şekilde artırabiliyor. Planlanan pazarlama tekniğinde gelir elde edecek kişi sayısı arttığından potansiyel kazançta artıyor. Satış ortaklığının amacı, sizin ürünlerinizi belirli komisyon karşılığından başka insanların satmasıdır. Mesela bir adet blog sayfası veya İnstagram sayfası ile anlaşma yaptınız ve bu anlaşmanız her satıştan %5 komisyon kazancı şeklinde olsun. Blog ve İnstagram hesabı sahipleri sizin ürününüzün tanıtımını yaparak insanlardan ürününüzü satın almalarını isteyeceklerdir. Sizde satılan her ürün için komisyon ödeyeceksiniz ve gelirinizi artışmış olacaksınız. Bu yöntem son zamanlarda özellikle İnstagram sayfalarında oldukça popüler olmuş durumda.

Tersine Pazarlama – Reklam Verme

Bu yöntemde siz müşterileri değil, müşteriler sizi bulur. Bu pazarlama tekniği ile gelirini 1 yılda iki katına çıkaran çok fazla şirketler vardır. Bu teknikteki husus ürünlerinizin reklamını vermek. Ürünlerinizi sosyal medyadan, televizyondan, web sitelerinden gibi çeşitli yerlerden reklamını vereceksiniz. Buralarda ürünlerinizden etkilenen kişiler işletmenizden alışveriş yapacaktır. Bu yöntem son zamanlarda sosyal medya platformlarında oldukça fazla görülmektedir. Influencer olarak içerin üreten Instagram hesaplarına reklam verebilirsiniz. Bu yöntemle düşük maliyet harcayarak yüksek satışlar yapmanız mümkündür.

Veritabanı Pazarlama Tekniği

Bu yöntem sayesinde potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin iletişim bilgilerine ulaşarak onlara mail, mesaj, ürün tanıtımı gibi bildirilerde bulunabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak en etkili yöntem internettir. Ürünlerinizle ilgilenen potansiyel müşterilerinizi internet üzerinden bularak iletişime geçebilirsiniz. Bu yöntem de etkili pazarlama teknikleri adına oldukça faydalıdır.

Satış Öncesi ve Sonrası Kaliteli Destek Vermek

Bu yöntem oldukça önemlidir. Bu yöntem ile aynı zamanda müşterilerinizi de elinizde tutabilirsiniz. Ürün satmadan önce ürünün hakkında detaylı bilgiler vermek ve sonrasında oluşabilecek sorunlara karşı destek vereceğinizi bildirmek sizi kaliteli bir işletme yapacaktır. Ürünü sattıktan sonra halen iletişimde olduğunuz müşterilerinize yeni satışa sunduğunuz ürünlerinizi de tanıtabilirsiniz. Böylece sabit ve sürekli müşterileriniz olacaktır. Müşterilere göre kaliteli ve dürüst hizmet veren her işletmeler daima bir adım önde olacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Ortalama:5]

Sercan Tuna

2000 İstanbul doğumluyum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Dijital Medya ve Pazarlama bölümünde 2. sınıf okuyorum. Çocukluğumdan beri bilgisayar ve elektronik ile ilgilenmeyi çok seviyorum ve aynı zamanda öğrenmiş olduğum bu bilgileri başkaları ile paylaşmaktan da haz alıyorum. Bu blog sayfamda sizlere dijital pazarlama,yazılım ve internetten para kazanma ile ilgili tüm bildiklerimi yazmaya çalışıyorum. Keyifli okumalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu