Tüm YazılarDijital Pazarlama
Trend

Girişimciler İçin İş Planı Nedir Ve Nasıl Hazılanır

İçerik Puanı

Aklınıza bir fikir mi geldi. Çok iyi . Bu fikre inanıyor musunuz ? evet . Bu fikir tutacak hadi hemen başlayalım . Hadi hemen para yatıralım . Gibi şeyler güzeldir . Fikir bulmak tabi ki en önemli aşamadır girişimdeki fakat bu girişime başlamadan önce sağlıklı ve emin adımlar ile girmeniz için bir plan oluşturmalısınız . Bu planda girişiminizin genel olarak detaylarını göre bilir ve ona büyük resimden bakabilirsiniz. Bu sadeye de belki vazgeçersiniz paranızı batırmadan , belki daha değişik bir fikir bulursunuz , yapacağınız yanlışları önceden ön görerek fikrinizi istediğiniz gibi büyüte bilir ve büyük bir şirket yapabilirsiniz . Girişiminize başlamadan önce muhakkak yapmanızı tavsiye ettiğimiz Silikon Vadi çıkışlı kanvast modelini anlatmaya başlıyoruz . Yazımın sonunda resim olarak da koyacağım .

Kanvast İş Modeli :

1. Değer Öneriniz : İlk bölümde değer önerisine bakacağız . Değer öneri demek müşteriye sunduğunuz değer demek . Yani müşterinin hangi ihtiyacını karşılıyorsun ? müşterinin sorunu ne ? Müşteri buna neden ihtiyaç duysun ? gibi soruları değer önerisi kısmında sorarız .

2. Müşteri Segmenti : Kimler için ihtiyaç yaratıyorsun . En önemli müşterilerin kim ? Müşteri segmentin nedir ? yaş boy , kilo , iş her şey olabilir . Ama bunu belirlemen gerekli . Ben herkese hitap edeceğim diye bir segment olamaz . İlk olarak sınırları çizili bir segment belirlemelisiniz bu size reklama çıkarken de fayda sağlayacaktır .

3. Dağıtım Kanalı : Müşterilerinize hangi kanallar aracılığı ile ulaşacaksınız . Yada Onlara hangi kanallardan ulaşmanızı tercih ediyor ? Bu kanallar ; sosyal medya , Google , dergi , gazete , broşür , bire bir ulaşma gibi bir çok müşteriye ulaşma kanalı vardır . Bunlardan biri olabilir

4. Müşteri İlişkileri :  Hedef müşteri kitlenizi belirlediniz . Dağıtım kanallarınızda belli . Şimdi müşteri ilişkilerine geldik . Bu ilişkiyi hangi formatta ve ne kadar maliyette entegre edebilirsiniz bunu hesaplamalısınız. Müşteri ile aranızı daha sağlam bir hala getirmek için neler yapabileceğinizi düşünün

5. Gelir Kaynakları : Bu yaptığın çalışmalar ile potansiyel bir müşteri kitlesi belirledin kendine . Şimdi bu müşteri kitlesi ürünün neyi için ödeme yapıyor . Ödemesini nasıl gerçekleştiriyor ? Müşteri nasıl ödeme yapmayı tercih eder ? Ürüne göre değişmek ile birlikte ürünün getiri kalemlerini belirle . Yani eğer bir yazılım firması açıyorsan şu şu programları şu kadar paraya satacağım gibi . Yada tek bir ürünün var ise sadece o .

6. Temel Kaynaklar : Ürününüz ile sunduğunuz değeri ihtiyaç , değer için hangi temel kaynaklara ihtiyaç duyuyorsunuz ? Yani müşteri ilişkileri , dağıtım kanalları vb. modellerinizden en önemlisi hangisi . Bunların sıralamasını belirleyin ve eksik olduğunuz yönleri belirleyip not alınız .

7. Temel Ortaklar ve İş birlikleri : İşinizi hayata geçire bilme için gerekli olan ortaklıklarınız nelerdir ? Eğer paranız yok ise yatırımcı . Eğer ki bilgi eksiğiniz var ise takım arkadaşı , hissedar . Eksik olduğunuz kısımları belirleyip , ihtiyaçlarınız doğrultusunda bunları tamamlayın. Fakat zaman geçtikçe ilk başlarken minimum düzeyde işinize başlayın .

8. Temel Faaliyetler : İşiniz ile değer yaratabilmeniz için gerçekleştirmeniz gereken temel faaliyetler nelerdir ? Dağıtım kanalları müşteri ilişkileriniz ve gelir kaynakları için en önemli faaliyetler nelerdir ? Gibi soruları cevaplayacağınız bölüm .

9. Maliyet yapısı : Bütün bu edindiğimiz bilgi ile maliyet yapısını oluşturacağız . İş modelinizdeki gider kalemleri nelerdir . En büyük gider kaynağınız nedir ? Bu işi yaparken temel kaynaklar ve faaliyetlerinizden en pahalı olanlar nelerdir ? Bu maliyet yapılarını belirlemeniz gerekir . Tabi bunu belirlerken satacağınız ürününde fiyatını düşünüp fayda maliyet analizi de yapmış olursunuz .

Fotoğraftaki tabloyu A2 veya A1 olarak çıktı alıp odanıza asın ve postitler ile üzerine not alarak ilerleyin . Her gün ne kadar geliştiğinizi göreceksiniz .

Şimdi diyebilirsiniz ki ya finans sitesinde ne alaka girişimcilik ile ilgili iş planı . Çünkü bu saydığımız maddelerin en sonunda maliyet yapısı var yani bu ne demek finans demek . Finans hayatımızın her alanında var ve biz sizlere her alanın finansa nasıl dokunduğunu burada gösteriyoruz . Amacımız siz değerli okuyucularımızı okuryazar düzeyinde bilgilendirmek Bizi okuduğunuz için teşekkürler. Umarım faydalı bir yazı olmuştur . Takipte kalın

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama:0]

Sercan Tuna

2000 İstanbul doğumluyum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Dijital Medya ve Pazarlama bölümünde 2. sınıf okuyorum. Çocukluğumdan beri bilgisayar ve elektronik ile ilgilenmeyi çok seviyorum ve aynı zamanda öğrenmiş olduğum bu bilgileri başkaları ile paylaşmaktan da haz alıyorum. Bu blog sayfamda sizlere dijital pazarlama,yazılım ve internetten para kazanma ile ilgili tüm bildiklerimi yazmaya çalışıyorum. Keyifli okumalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu