Tüm YazılarDijital Pazarlama
Trend

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

İçerik Puanı

Sosyal medya, günümüzde 7′den 70′e herkes tarafından kullanılan büyük, etkileşimli mecraların birlikteliğinden oluşmakta. Annelerimizin bile rahatlıkla kullanabildiği bu mecralar, kullanım kolaylığı sayesinde bu denli büyüyebildi ve herkesi içine çekmeyi başardı.

Artık bir web sitesini tanıtmak için, blog yazarlarına ya da blog yazarlığına pek de ihtiyacımız yok! Facebook’a girip bir web sitemiz için bir sayfa oluşturuyoruz ya da kendi profilimizden paylaşım yapıyoruz. Twitter kullanıcıları 140 karaktere eğlenceli bir şeyler sığdırarak tanıtım yapıyorlar.

Ben elbette blog yazarlığı bitti artık demiyorum. Açık olmak gerekirse link inşası sırasında çoğunlukla da kullandığımız bir yöntemdir, fakat benim bahsettiğim konu tam olarak şu, DOĞALLIK.

Bir SEO çalışmasının doğal olarak gerçekleştirilmesi açısından kesin olarak sosyal medyaya ihtiyacımız var.

Şöyle ki; bir web sitesi düşünün, bu da SEO firmasının sitesi olabilir. SEO kelimesinde ilk sayfaya çıkmak istiyor ve bu nedenle de link inşası yapmaya başlanıyor. Bu siteye yüzlerce farklı blogtan SEO kelimesinden backlinkler akıyor? Kullanılan kaynaklar çok kaliteli de olsa bir süre sonra işe yaramamaya ve hatta zarar vermeye başlayacaktır. Bunun nedeni ise sosyal medya desteğinin olmayışıdır.

Konuya arama motorları gözünden bakarsanız eğer (ki benim gözümde arama motorlarının gözünden bakmak, profesyonel internet kullanıcıları gözünden bakmak ile aynı şey) bu konuyu daha iyi anlayabilirsiniz. Düşünün ki bir site hakkında yüzlerce blog yazısı yazılmış fakat Facebook, Twitter ya da Instagram’da bu web sitesinden sadece birkaç kez söz edilmiş. Evet, belki bunu son kullanıcı fark etmeyecektir fakat arama motorları bu doğal olmayan durumu kesinlikle fark eder.

Günümüzde yukarıda verdiğim örneğin doğal olarak gelişme ihtimali hiç yok!

Bir web sitesi popülerse eğer, internet ortamında başta sosyal medya üzerinde popüler olur. Sadece blog platformlarında değil. Öte yandan SEO gün geçtikçe markalaşma konusuna eğildiğinden, sosyal mecraların önemi bizim için bir kat daha artmakta. Sosyal medya bir web sitesinin markalaşması için muhakkak profesyonellikle kullanılması gereken mecralar ile dolu ve bu mecraların neredeyse tüm internet kullanıcılarına hitap ettiğini unutmamakta fayda var.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama:0]

Sercan Tuna

2000 İstanbul doğumluyum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Dijital Medya ve Pazarlama bölümünde 2. sınıf okuyorum. Çocukluğumdan beri bilgisayar ve elektronik ile ilgilenmeyi çok seviyorum ve aynı zamanda öğrenmiş olduğum bu bilgileri başkaları ile paylaşmaktan da haz alıyorum. Bu blog sayfamda sizlere dijital pazarlama,yazılım ve internetten para kazanma ile ilgili tüm bildiklerimi yazmaya çalışıyorum. Keyifli okumalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu