Tüm YazılarDijital Pazarlama

SEO Nedir?

SEO Nedir?

İçerik Puanı

SEO, arama motoru optimizasyonu (search engine optimization) cümlesinin kısaltılmış şeklidir.

Yani web sitemizi arama motorlarının anlayacağı ve analiz edeceği seviyeye çıkarma işlemidir. Arama motorları web sitenizin içeriğini anlamak için site içerisinde belli başlı kriterler aramaktadır. Bu kriterleri tam olarak yerine getirirsek SEO uyumlu web sitesi sahibi oluruz.

SEO uyumlu web siteleri arama sonuçlarında üst sırada çıkar ya da çıkmayı hedefler. Arama motorlarında üst sırada bulunmamız durumunda daha fazla gelir elde edebiliriz. Web sitemizin trafiğini arttırıp, ürün ve hizmetlerimizi daha hızlı şekilde müşterilerimize sunabiliriz.

SEO uyumlu olmayan bir web sitesi, işlek bir caddede içi boş dükkana benzer. Eğer web sitesi ne kadar iyi bir tasarıma sahip olursa olsun eğer arama motorları için çalışmalar yapılmamışsa o web sitesinden iyi sonuçlar alamayız.

Web sitelerinin SEO uyumluluğunu ölçmemize yarayan bazı web araçları vardır. Bu web araçları şu şekilde;

l Moz Pro

l Screaming Frog SEO Spider

l BrowSEO

l Google Webmaster Tools

Bu SEO ölçüm araçlarını kullanarak, web sitemizin hatalarını ve iyileştirilmesi gereken yerleri kolaylıkla bulabiliriz. Ayrıca bu araçlar sayesinde SEO puanımızı öğrenebiliriz.

SEO Teknikleri Nelerdir?

Çok fazla SEO tekniği bulunmaktadır. Ama en basit olarak bu teknikleri 2’ye ayırabiliriz.

l Site İçi SEO

l Site Dışı SEO

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, web sitemizin sadece içyapısının ayarlanmasıdır. Sitenin başlık, anahtar kelime ve açıklama kısımlarının en iyi şekilde doldurulması gerekmektedir. Sitemizde blog sistemi kurarak daima güncel ve bilgi veriyi yazılar yazmamız site içi SEO için inanılmaz faydalı olacaktır.

Web sitesinin sade ve okunaklı olması da önemli bir rol oynar. Site içerinde bulunan görseller optimize edilmeli, siteye giriş hızı minimum seviyeye indirilmelidir. Site içerisinde bulunan kod parçacıkları sıkıştırılmalı ve yazı-kod dengesi ayarlanmalıdır.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, en kısa tanımı ile başka web sitelerinin bizim web sitemize bağlantı vermesi diyebiliriz.

Bu işlem backlink olarak tanımlanmaktadır. Alanında belli bir kaliteye ulaşmış haber siteleri ve bloglardan bağlantı alarak trafiğimizi arttırabiliriz.

Sosyal medya hesaplarımızdan sitenize yönlendirmeler yapmakta oldukça etkilidir.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Göze hoş gelen – gözü yormayan tasarımı olmalı.

Hızlı ve hatasız olmalı.

Kullanıcının etkileşime girmesi sağlanmalı. (beğeni, yorum vb.)

Güncel olmalı.

Her cihazdan kolaylıkla ulaşılabilmeli.

Reklamların SEO’ya Etkisi Nedir?

Arama motoru ve sosyal medya reklamları bir web sitesi için oldukça önem arz etmektedir. Reklamların SEO’ya olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu çeşitli reklamlar web sitemize daha çok ziyaretçi sağlayacak ve site içerisinde etkileşimi arttıracaktır.

Bir web sitesini ne kadar çok kişi ziyaret eder ise o web sitesi arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmaktadır. Yani reklamlara yatırım yapmak aynı zamanda SEO’ya yatırım yapmaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama:0]

Sercan Tuna

2000 İstanbul doğumluyum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Dijital Medya ve Pazarlama bölümünde 2. sınıf okuyorum. Çocukluğumdan beri bilgisayar ve elektronik ile ilgilenmeyi çok seviyorum ve aynı zamanda öğrenmiş olduğum bu bilgileri başkaları ile paylaşmaktan da haz alıyorum. Bu blog sayfamda sizlere dijital pazarlama,yazılım ve internetten para kazanma ile ilgili tüm bildiklerimi yazmaya çalışıyorum. Keyifli okumalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu