Dijital PazarlamaTüm Yazılar

2021 için SEO Trendleri

2021 için SEO Trendleri

İçerik Puanı

Arama motorları geliştikçe, SEO ilkeleri de yavaş yavaş değişiyor. Yeni algoritmalar ve web sitesi tanıtımı için yeni araçlar ortaya çıkıyor. Bu makalede, web yöneticilerinin optimizasyon konusunda daha verimli çalışmasına yardımcı olacak 2021 için en iyi SEO trendlerini vurguladık. Tabi ki bu yılda geçerli olan ve gelecektede SEO’daki önemini kaybetmeyen trendleride bu listemizde yer veriyoruz.

Kaliteli İçerik SEO’nun Kralıdır

Kaliteli içerik, ilk sıraya koyduğumuz belirleyici bir sıralama faktörüdür. Oluşturduğunu içerik ne kadar iyi olursa kullanıcı katılımı ve site geri dönüşleri o kadar yüksek olur. Bu yol uzun ve çetrefilli olabilir. Ancak sonunda yapılan tüm çalışmalar takdir edilecektir.

Google, kötü yazılmış metinlerden hiç hoşlanmaz. Sitedeki bilgiler kullanılan anahtar kelimeler ile eşleşmez ise kullanıcılara sizi önermeyecektir.

Web sitenizi tanıtmak için yapabileceğiniz en kötü şey, kısa metinler yazarak bunlara çok fazla anahtar kelime optimize etmektir. Bu o kadar modası geçmiş bir yöntemdir ki Google bu durumdan kesinlikle hoşnut olmaz.

İçeriğin, kullanıcının problemini çözmesi çok daha önemlidir. Arama motorları sonuna kadar okunan ve paylaşılan içeriği değerli bulur. Anahtar kelimelere gelince, kesinlikle anahtar kelimelerin sayısı orta düzeyde olmalıdır. Artık içeriğiniz, hedef kitlenizi bulmak için bir araçtır.

Yararlı içeriğin yanı sıra, web sitesinin hoş bir arayüzü olmasına da dikkat etmeli ve yavaş yavaş geliştirmelisiniz.

Dönüşüm Trafikten Daha Önemlidir

Çok sayıda görüş, siteye bir izleyici çekmek için yapılan çalışmalar iyi bir göstergedir. Bununla beraber, bir sitenin etkinliği her zaman ziyaretçi sayısına göre belirlenmez. Bu noktayı özellikle belirtmek istiyoruz. Trafik arayışında, kaynağa giren herhangi biri tarafından gerçekleştirilmesi gereken hedef, eylem unutulmamalıdır.

Sitenizin ayda bir milyon ziyaretçiye sahip olduğunu var sayalım. Hedefiniz eğer buysa, tebrikler. Doğru yoldasınız. Ancak size bir reklam veren gelirse veya siz bir ürün veya hizmet satmak isterseniz, tüm hedef kitlenin yalnızca yüzde 2-3’ü bununla ilgilenecekse, başarısız olmuşsunuz demektir. Peki, bunlar ne anlama geliyor? Alıcıları değil, okuyucuları sitenize çektiniz.

Düşük trafiğe sahip bir site, milyonlarca güçlü blogdan daha fazla dönüş sağlayabilir. Bu durum aynı zamanda kaynağın kalitesinin de bir göstergesidir.

Bu SEO trendini analiz ederek, doğru web sitesi geliştirme hedefini seçmenizi öneririz. Eğer birşeyler satıyorsanız, trafiğe değil dönüşümlere odaklanın. Buna dayanarak, güvenilir bir optimizasyon stratejisi oluşturabilir, tanıtım için doğru siteleri seçebilir, doğru anahtar kelimeleri kullanabilir, ürün ve hizmetleri olumlu bir şekilde sunabilirsiniz.

EAT İlkesi Hala Geçerliliğini Devam Ettiriyor

EAT kavramı, Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness kelimelerinin kısaltmasıdır. Uzmanlık, Yetki, Güven anlamına gelir. Önceden Google, bunu içeriğin kalitesini değerlendirmek için kullanıyordu. Ancak Mayıs 2019’da bu prensibini, yeni bir sayfa kalitesine değiştirdi. EAT ‘da bunun bir parçası haline geldi.

EAT kavramı, kamusal alandaki içeriğin kendi seviyesindeki bir uzman tarafından oluşturulması anlamına gelir.

Eat ilkesine bağlı kalmak neden önemli?

Google, kullanıcıların sorguları hakkında güncel ve güvenilir bilgiler almasını sağlamakla ilgilenir. Sitedeki veriler ziyaretçiye zarar verirse, arama ağı sonuçlarındaki sayfaları kötüleştirir.

Daha yüksek bir EAT sitesine katkıda bulunan faktörlerden bahsedelim:

Sizin ve faaliyetleriniz hakkında tüm bilgilerin yer aldığı “Hakkımda” sayfasını mutlaka doldurun.

Sitede olumlu yorumların yer alması

Üçüncü taraf olarak adlandırdığımız diğer internet kaynakları hakkında olumlu eleştiriler ve yüksek puanların olması

Kullanıcıların güvendiği saygın kaynaklardan geri gelen bağlantıların olması

Tavsiyemiz: Şüpheli veya alakasız bir siteden bağlantı alırsanız, bu bağlantıyı kaldırın. Ayrıca kendinize bağladığınız siteleri de kontrol etmeyi unutmayın.

Tüm Aramaların En Az Yüzde 46’sı Yerel Olmalı

Koronavirüs salgını nedeni ile, insanlar evde kalmak zorunda kaldı. Online mağazalarsa alışveriş yapabildiği ve şehirlerine bağlı kalmadan hizmet satın alabildiği için yerel SEO konumunu biraz kaybetti. Ancak bu durum, Google’ın kullanıcı sorguları için arama sonuçlarında yerel verileri saymayı bıraktığı anlamına gelmiyor. Tam aksine, arama ağı yeni filtreleme sistemler getiriyor ve farklı iş türleri için fırsatları ve kısıtlamaları özelleştiriyor.

Google Haritalar hesabınıza biraz zaman ayırmanızı ve etkinliğinizi analiz etmenizi öneriyoruz. Ayrıca, rakiplerinizi takip etmeyi ve incelemeyi unutmayın. Olumsuz yönlerinizi fark ederek, hatalarınızı düzeltin ve hizmet kalitenizi iyileştirin.

SEO’yu Yakın Gerçekliğe Uyarlayın

Uzmanlar, dünya genelinde E-ticaret pazarının hacminde bir artış öngörüyor. Neyse ki, Koronavirüs salgını, hemen hemen her tür işletmenin sahiplerinin bir işletmeyi online olarak genişletebileceğini ya da tamamen internet alanına aktarabileceğini gösterdi. Aşağıda birkaç seçeneğe daha yer verdik:

Teslimat: Yemek satışı alanında, restoran işletmeciliği, eve teslimatta en kolay olanıdır. Müşterilerinizin hayatı daha konforlu hale getirecek kullanışlı ve esnek bir sistemle kendinizi rakiplerinizden ayırabilirsiniz. Normal zamanlarda, bu tür faaliyetler ilgili bir hizmet olarak devam edecek. Karantina süresinde de gelirinizi aynı seviyede tutacaktır.

Bu durum SEO’da size nakliyeyi tercih eden yeni bir kitle verecektir. Web siteniz değerli anahtar kelimelerle doldurulacak ve işletmeniz çok görevli ve aşamalı bir proje olarak ünlenecektir.

Ayrıca, teslimat hizmetleri ile işbirliği de hala önemini sürdürmektedir. Pazarlama amacı ile kullanılabilir. Web sitelerinde ve sosyal ağlarda reklam vermek kesinlikle yüksek kaliteli trafik getirecek ve dönüşümü arttıracaktır.

Gidecek Olan Ürünler: Bu durum esas olarak marketler ve restoranlar için geçerlidir. Satış sürecini en iyi şekilde organize etmek için uzmanlar, “hazır yiyecekler” için ayrı bir sayfa oluşturmanızı ve kullanıcıların online alışverişler için ödeme yapmalarına izin vermenizi öneriyor. Müşterilerinize danışma ve açıklamalar için bir sohbet botu, online bir destek penceresi veya bir yardım hattı oluşturabilirsiniz. 

Online Danışmanlık: Çevrimdışı hizmet sağlayanlar için oldukça karlı bir çözümdür. Bu durum, toplantıların ofise bağlı kalmadan yapılmasına izin verecektir. İşletme, müşteri tabanını ve internetteki popülerliğini genişletecek ve siteyi yeni anahtar kelimelerle dolduracaktır. Ayrıca memnun kalan kullanıcılar geri bildirim yapacağı için, yeni etkinlik türü yerel SEO’yu iyileştirecektir.

Fotoğraf ve Video Turları: Emlak acenteleri, mobilya mağazaları, iç tasarım ajansları gibi hizmetlerini müşterilere görsel olarak sergilemek mükemmel bir fikirdir. Bu, 3B galeri çok sayıda fotoğraf şeklinde gerçekleştirilebilir. Yeni olan bu içerik SEO üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve yeni müşterileri getirir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Ortalama:0]

Sercan Tuna

2000 İstanbul doğumluyum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Dijital Medya ve Pazarlama bölümünde 2. sınıf okuyorum. Çocukluğumdan beri bilgisayar ve elektronik ile ilgilenmeyi çok seviyorum ve aynı zamanda öğrenmiş olduğum bu bilgileri başkaları ile paylaşmaktan da haz alıyorum. Bu blog sayfamda sizlere dijital pazarlama,yazılım ve internetten para kazanma ile ilgili tüm bildiklerimi yazmaya çalışıyorum. Keyifli okumalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu